дома тагови „Жан Митрев Клиника“

Ознака: „Жан Митрев Клиника“

МОЕТО СРЦЕ ВО СИТЕ БОИ: 15. летен камп за деца со вродени срцеви маани...

Традиционално, 15. година по ред клиниката „Жан Митрев“ во соработка со Црвен крст на Град Скопје го реализира летниот камп за деца со вродени срцеви маани и нивните семејства во Струга....

Традиционална активност: 130 новороденчиња од општина Центар добија ваучери за педијатриски прегледи од клиниката...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 130 ваучери за педијатриски прегледи за новороденчињата од општина Центар. На овој начин Клиниката ја продолжува својата традиција на доделување ваучери за граѓаните од оваа општина кои...

Д-Р СТАНИСЛАВА АНЃЕЛЕСКА: Алергии кај деца и нивно дијагностицирање со кожни алерголошки тестови

ПИШУВА: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  Сезонатата на алергии е во полн ек. Симптомите како кивање, солзење на очите, чешање на очињата и носето, сериозна носна секреција или затнато носе, грепкање на грлото, надразнителна...

(ВИДЕО) Значајно подобрена состојбата на 14-годишниот Вили Илјов по интервенцијата во „Жан Митрев клиника“

По приемот во „Жан Митрев Клиника“, состојбата на младиот штипјанец Вили Илјов, кој пред 10 дена беше донесен во многу тешка состојба, во кома со инфекции и декубити, е подобрена. Тимот...

„ЖАН МИТРЕВ КЛИНИКА“ ПРОСЛАВУВА 22 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: Да се донесе светот дома – повеќе...

Врвни услуги од современата медицина, резултати базирани на брза и прецизна дијагностика, превенција на болести, извршување на комплексни операции – тоа е нашата мисија за која постоиме, секогаш фокусирани во работата...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЧЕСТО СЕ ЖАЛИ ДЕКА Е ЗАМОРНО? Можеби му недостасува овој важен витамин

Доколку детето често се жали дека е исцрпено или уморно, покрај недостатокот на сон, може да има и недостаток на одреден витамин во организмот. Како...
error: