ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме на нашите малечки

Сите родители ги поврзуваат две работи, едната е безграничната љубов кон децата - ги сакаме 24 часа дневно. А втората работа - ги лажеме 24 часа на ден, 7 дена во неделата. Дознајте зошто го правиме тоа и откријте ги најчестите лаги што им ги сервираме.

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не смеам нив да ги лажам. Тие мене можат. И тоа ладно, без око да им трепне. Со текот на времето учиш како „да ги слушаш татко ти и мајка си за да ти биде добро на Земјата“ можеби е Божја заповед, но дефинитивно не е најмудрата. Со текот на времето дознавате дека ве лажеле, но исто толку брзо и вие самите доброволно станувате алка во вековниот синџир на лаги. Зошто? Затоа што така е поедноставно.

Ова го пишува таткото Ален Пиљак, кој се прашува зошто ние родителите ги лажеме нашите деца? И тоа толку често?

„Се обидов да го најдам одговорот запишувајќи ги сите лаги што во еден ден му ги кажав на син ми. Почнав рано, штом јуниор се разбуди“, вели тој.

 1. Не, не можеш да го вклучиш телевизорот, Трактор Том уште спие.

ОК, на сите им е јасно дека Тракторот Том, Пчеличката Маја и пожарникарот Сем никогаш не спијат и дека се спремни да се забавуваат од рано наутро, но вие едноставно не сте спремни по милионити пат да го слушате Шлеп како ги плаши тракторите на поле. … До следната лага не помина многу време.

 1. Испиј го млекото за да пораснеш висок и силен.

Испијте Вие нешто што не ви се допаѓа рано наутро за да станете високи и силни! Млекото е добро за вашето дете, но дали ќе порасне до 2 метри или ќе биде „Меси“ не зависи од чашата млеко туку од гените. Кои, патем, Вие сте му ги пренеле. По појадокот следеше миење на забите.

 1. Мора да ги измиеш забите за да ти бидат убави и бели.

Тука дури има нешто вистина. Друга работа е што четката за заби не може да ја поправи штетата предизвикана од бонбоните, чоколадите и соковите: да, треба да се погрижите детето да ја усвои оваа корисна навика, но исто така треба да знаете дека здравјето на неговите заби е во ваши раце бидејќи вие одлучете колку често малиот може да консумира слатки. Кога сме кај слатките, следеше уште една лага.

 1. Нема повеќе карамели, сите ги изеде вчера.

Ова е гадна лага. Јуниор не ги изеде сите карамели, но не ви се допаѓа да му објасните на детето сè за лошите ефекти на шеќерот врз неговиот организам. Вие (во овој случај јас) претпоставувате дека детето нема да разбере (ете, сега е веќе и глупаво!), па лажете чисто за да заштедите време. И притоа не мислите дека тоа мало суштество си врти филм во главата: „Дали навистина изедов сè? Зошто не се сеќавам на тоа?!“. Детето сè уште не го најде одговорот на ова прашање, а јас пак го лажам.

 1. Само непослушните деца нема да облечат јакна.

Брзам, треба да го оставам во градинка и да возам низ цел град за до работа. Јасно, не сум виновен ЈАС што се разбудив предоцна, виновен е ТОЈ што нема да ја облече јакната или не го прави тоа доволно брзо. Навистина зрело од мене… Ниту во сообраќајот не е подобро.

 1. Тато не е лут, само му кажа нешто на чичкото на англиски.

Ако оди во градинка, веројатно веќе слушнал пцовки поврзани со делови од човечката анатомија од постарите деца. Тато само ги повтори сите тие поими рафално, и со прилично лут глас, откако типот во колата пред него му го зеде  првенството/не го вклучи трепкачот/едноставно вози побавно. На детето од му е јасно за што се работи, навистина не мора уште и да лажете – само престанете да дивеете во сообраќај.

 1. Ќе видиме.

За време на возењето син ми ме праша дали ќе му купам пециво пред градинка. Да купиш пециво во зградата до градинката би значело да чекаш да го изеде (затоа што не се влегува со храна во градинка), што не доаѓа предвид бидејќи и онака веќе доцнам. Затоа, прибегнувам кон поедноставниот одговор „Ќе видиме“, што остава малку надеж дека всушност ќе му купам пециво. Следната година веќе ќе знаат дека тоа всушност значи: „Нема шанси“. Откако го оставив во градинка, тргнав на работа (лажливи клиенти, работодавци, колеги…), за повторната средба ја отворам со нова лага.

 1. Одлично си го нацртал!

Во ред, оваа лага е навистина бенигна, секако дека ќе го поддржите вашето дете во креативното изразување, но рибата што ја нацртал – ама навистина! – нема врска со риба. Колку повеќе го лажете, толку повеќе ќе ве боли кога малиот Ван Гог ќе ја добие првата единица по ликовно во прво одделение. Во меѓувреме, лажењето продолжува.

 1. Нема никој во паркот, прво да си одиме дома.

Сите се веќе во паркот, но со нивните баби и дедовци, не со нивните исцрпени родители кои штотуку се вратиле дома од работа. Родителите, како мене, малку подоцна ќе ги носат децата во парк, каде што повеќето од нив ќе седнат на клупата и ќе ги држат прстите вкрстени детето да не посака да се лула додека не се стемни или да фрла песок врз другите деца. гВо паркот уште малку лажете.

 1. Големите момчиња не плачат.

Факт е дека големите момци плачат исто колку и малите. Тоа што поради ваквата лага ќе го научи вашето дете дека не е во ред да покажувате чувства, не мора да ве загрижува, нели? Сепак сте Вие големо момче, што повторно ќе го докажете малку подоцна – кога ќе си играте со детето дома.

 1. Не, не, нема да ја миеме косата.

Секој родител знае дека миењето на косата лесно може да се претвори во сцена од филмот „Егзорцист“. И веројатно нема родител кој може да се справи со децибелите и фреквенциите што ги произведува мало дете кое се обидува да избегне туширање и миење коса. Детето знае дека лажете веднаш штом ќе ја изговорите првата буква од таа реченица. И затоа ќе почнат да скандираат: „Нема да ја мијам косата!“ штом ќе почнете да го соблекувате. Не можете да му забележите… Денот ќе го завршите со уште една популарна родителска лага.

 1. Време е за спиење.

Детето е збунето: зошто време за спиење не е кога е навистина поспано (што се граничи со „никогаш“), туку кога а) паѓа првиот мрак (во зима), б) сè уште не е самрак (во лето) или в. ) почнува натпреварот од Лигата на шампиони.  Со тек на време ќе сфати дека лошо го лажете, но сега сепак се извлекувате. Со повеќе или помалку плачење. Ако имате среќа, можеби ќе го завршите денот без уште една лага.

Кога сето тоа убаво го ставив на хартија, испадна дека цел ден го лажам моето дете. Замислете колку лаги се тоа: 12 лаги дневно по 365 дена во годината по 18 години. Додека да станат полнолетни, ги лажеме речиси 100 илјади пати! А зошто? Да не се лажеме: себеси да си ги поедноставиме работите.

Што и не е толку лошо – ако патем го научиме детето да не краде туѓи коли, да ги мие забите барем еднаш дневно и научи да црта риба што е можно поверно.