Корисни намирници за жени кои се подготвуваат за бременост

Освен тоа, важно е да знаете и кои намирнци треба да ги избегнувате ако планирате бременост: бело брашно, транс масти, рафинирани јаглехидрати, сокови со вештачки засладувачи.

Доколку сакате да ја зголемите веројатноста да забремените, една од работите кои може да ви помогнат е и правилната исхрана.

Еве кои намирници се препорачуваат доколку сакате да останете трудна:

  • Внесувајте повеќе здрави незаситени масти како маслиново масло или риба (лосос, харинга, туна, скуша).
  • Јадете интегрални житарки
  • Нека барем еден млечен оброк дневно биде од полномасно млеко
  • Зголемете го консумирањето на мешунки, оти тој зеленчук содржи протеини, но и неопходната фолна киселина

  • Витаминот А од природни извори од растително потекло, во форма на бета каротен, ја зголемува можноста за забременување
  • Витамин Б12, кој се наоѓа во храната од животинско потекло (телешко, свинско месо, јајца), ја зголемува плодноста кај жената, но и квалитетот на сперматозоидите кај мажот.
  • Витаминот Ц е моќен антиоксидант која ја штити ДНК, односно гените од оштетување. Во фаза на подготовка за бременост, може да се зема и до 1.000мг дневно.
  • Витаминот Е во доза од 15мг дневно, ги штити клетките во орјанизмот, меѓу кои и оние на јајчниците.

Освен тоа, важно е да знаете и кои намирнци треба да ги избегнувате ако планирате бременост: бело брашно, транс масти, рафинирани јаглехидрати, сокови со вештачки засладувачи.