дома тагови намирници

Ознака: намирници

Необични намирници по кои копнеат трудниците

Бременоста не ја менува жената само физички, туку ја менува и психички, во размислувањата, расположението... Се се менува, а меѓу тие промени, секако спаѓа и желбата за храна. За тоа кои се...

15 намирници кои вашето бебе може да ги јаде и без запчиња

  Никнувањето на запчиња е индивидуално, некои бебиња ќе ги добијат со пет месеци, а некои со девет. Ако вашето бебе веќе започнало со дохрана, ви предлагаме неколку намирници кои може да...

10 намирници кои бебето може да ги јаде со прсти

Првите парчиња храна на бебе смее да му се понудат во моментот кога ќе може да се седи само без помош и кога само може парчињата храна да ги стави во...

Храна која треба да ја ограничите за време на доењето

Одредени намирници и пијалаци треба да ги ограничите или во целост да ги исфрлите од вашата исхрана додека доите. АЛКОХОЛ - Ниту едно ниво на алкохол во мајчиното млеко не се смета...

СОВЕТИ: Што да консумирате додека доите

Важно е да знаете дека дневно треба да внесувате 330 до 400 калории повеќе за да ја сочувате енергијата која ќе ви биде потребна, а тие дополнителни калории можете да ги...

Нутриционист советува кои намирници се ефикасни во борба против тинејџерските акни

Нутриционистот Мег Хагар советува кои намирници се добри во борба против овој проблем, а ги нарекува “грицки против акни“. Во нив се вбројуваат смокви, маслинки и сливи. Токму овие намирници ја прават основата...

Ова се намирници кои најчесто им ги даваме на децата – проверете дали се...

Уверени во поинаку, неретко на децата им даваме штетна храна, уверени дека им користи, тврдат експертите. Поради големата количина на шеќери, на листата на штетни намирници, први се нашле детските омилени...

Оваа храна мажите кои сакаат дете треба да ја избегнуваат

Доколку се обидувате да го проширите семејството, треба да обрнете внимание на исхраната. На жените им се советува да консумираат намирници кои ја зголемуваат плодноста, но истото важи и за мажите. Имено,...

МЕНИ ЗА БЕБЕ: Ова се намирници кои бебето треба да ги јаде за правилен...

Исхраната за најмладите треба да биде разновидна и да изобилува со витамини и минерали. Овие намирници ќе обезбедат правилен развој на мозокот, здравје на очите и нормален раст кај бебето. АВОКАДО Авокадото е...

ЕСЕНСКА ДОХРАНА: Кои намирници да му ги понудите на бебето?

Пазарите и маркетите се преполни со тиква, цвекло, бобинки, грозје, тиквици, брокула, кељ, зелка, компир, праз, сливи. На почетокот на есента, исхраната треба да се прилагоди на студените денови, и да...

Најнови вести

Работи кои треба да ги знаете за опаѓање на косата по породувањето

Сите мајки по породувањето, не можат да се пофалат со бујна коса. Поточно, голем број жени се жалат на губење на косата во бременоста,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта од гриз +8м.

Потребно: Гриз (од ориз или од просо) Вишни Банана Блитва Подготовка: Сварете го гризот во колчина која одгвара на избраниот калап. Поделете го на три...

ОПАСНИ ПОСЛЕДИЦИ: Ви се случува ли некогаш силно да го тресете бебето по долго...

Главен тригер за реакцијата во која родителите наслино го тресат бебето е неговото плачење. Тоа е исклучително непријатен звук кој е важен за преживување...

Грешки при успивање на бебето

“Целосна темница и тишина се најголемите грешки при успивање на бебето. Бебето е научено на блага светлина и на звуци, и затоа треба да...

Михаил Лабковски, психолог: Татковци, бањајте ги, пресоблекувајте ги, хранете ги вашите деца – не...

ПИШУВА: Михаил Лабковски психолог (Михаил Лабковски е руски психолог познат по своите жестоки белешки за љубовта, животот и жените. Тој е психолог триесет години, а на неговите...

Бебе на планина – ДА или НЕ?

Може ли бебе од три месеци да помине седум и повеќе денови на планина чија надморска висина е околу 2.00 метри? Не е баш препорачливо,...

Имам пет деца и ниту едно не носи пелени – Еве како

Кога им кажувам на другите мајки дека имам пет деца кои не носеле пелени во моментот кога прооделе и дека ниту едно не сум...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Протеинска бомба +10м.

Потребно: 100гр брокула 100гр прокељ 100гр карфиол 3-4 листа блитва 150гр младо јунешко месо Подготовка: Зеленчукот убаво се мие и се обарува. Јунешкото месо се...

ПЕТ ЧЕКОРИ – Како да го продолжите сонот на бебето од еден на три...

Ненаспиеноста е еден од главните проблеми на родителите, која води до исцрпеност, а може да потрае и со години. Постои ли решение? Може ли бебето...

Ова се одговорите на сите ваши прашања за МАСТИТИСОТ

Освен породилните болки, многу жени за маститисот велат дека е болка која тешко се опишува. А, овие маки често ги следат и бројни дилеми,...

СЕ ШИРИ ВУХАН-ВИРУСОТ: Колку e опасен мистериозниот кинески вирус?

◊◊◊◊◊◊◊ Демне опасност од проширување на новиот коронавирус чиј извор е градот Вухан, провинција Хубеи во Кина, предупреди Светската здравствена организација. Хронолошки гледано, кинеските здравствени власти...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бисквити за бебе +12м.

Потребно: Брашно од спелта ½ чаша амарант ½ чаша просо ½ чаша кокосово брашно 1 лажичка прашок за пециво 150гр путер ½ лажиче цимет ...

Вагинални инфекции во бременоста – кламидија, генитален херпес, ХПВ, трихомонијаза (2)

За време на бременоста важно е да се работи на превенција на вагиналните инфекции што се постигнува со одржување на здрава вагинална флора. Се...

Освен плачењето, и ова е знак дека бебето е гладно

Медицинска сестра од Мелбурн, Кејт Вејд која работи како едукатори за бабици, го открила “тајните знаци“, односно говорот на тело со кој бебето порачува...

Доц. д-р Марија Младеновиќ: Есенцијалните масни киселини имаат клучна улога во развојот на нервниот...

ПИШУВА: Доц. д-р Марија Младеновиќ педијатар-неонатолог Општа болница Ваљево, Србија ♦♦♦♦♦♦♦ ПРАВИЛНА ИСХРАНА КЛУЧЕН ФАКТОР ВО ПРЕВЕНЦИЈА НА ПАТОЛОШКОТО СТАРЕЕЊЕ (II дел) Составот на масти во исхраната на трудниците е важна...
error: