РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ароматични полжави

Прекрасен рецепт за меки, вкусни и миризливи колачиња во чии вкус ќе уживате.

Потребно:

За тестото

 • 200мл млеко
 • 2 јајца
 • 20гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • Кора од лимон
 • Малку сол
 • 30мл масло
 • 650-700гр брашно

За полнење

 • 150гр мелени ореви
 • 2 полни лажици џем
 • Малку цимет
 • 100гр суво грозје

За преливање

 • 1/2л млеко
 • Шеќер
 • Ванилин шеќер

Подготовка: Во малку млеко растопете го квасецот со шеќер. Додадете го остатокот од млекото, јајцата, кората од лимон, маслото, брашното и солта и замесете меко тесто. Оставете го покриено да нарасне, па премесете го. Оставете го да одмори, па ставете го на набрашнета работна површина. Направете кора со дебелина од 1 сантиметар и премачкајте ја со џем, наросете ореви и суво грозје и свиткајте ролат. Со остар нож сечете го ролатот со дебелина од 2цм и редете во подмачкана тава. Покријте го 10 минути малку да нарасне. Рерата загрејте ја на 200 степени, па намалете на 180. Полжавчињата печете ги 35-40 минути.

ПРЕЛИВ: Млекото нека зоврие со шеќерот (ставете количина на шеќер по желба колку слатко сакате да биде),ванилин шеќер и со врелото млеко прелијте ги испечените рози. Полека ставајте се додека не се упие.