РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко браунис без грам шеќер

Предлог за здрав десерт кој се подготвува без печење и е базиран на јаткасти плодови, без шеќер, глутен и животински масти.

Потребно:

  • 150гр ореви (оставени во вода 12 часа, па измиени)
  • 150гр свежи урми
  • 50гр ситно сечкани лешници
  • 2 лажици кокосово масло
  • 2 лажици какао

За прелив:

  • 6 лажици кокосово масло
  • 1 лажива какао
  • 2 лажици јаворов сируп (агаве или мед)

Подготовка: Оревите кои претходно сте ги оставиле да отстојат во вода 12 часа, измијте ги и сомелете ги. Во нив додадете ги урмите, претходно излупени и без семки. Додадете ги лешниците, кокосовото масло и какаото. Замесете со раце. Ставете ја смесата во тава на хартија за печење, и потоа во фрижидер на 10 минути, додека го подготвите преливот. За преливот измешајте го кокосовото масло, какаото и избраниот засладувач (мед или агаве, или јаворов сируп). Убаво измешајте додека се не соедини. Прелијте врз колачот. Може да наристе и мелени или сечкани лешници. Ставете го во фрижидер уште половина час и браунис е подготвено за јадење!