РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од елда и овошје

Откако бебето ќе наполни осум месеци, понудете му ја оваа многу здрава и вкусна кашичка.

Потребно и подготовка:

Сомелете ја елдата во прав или користете веќе измелена елда, а овошјето за кое ќе се одлучите да го користите во овој оброк, излупете го, исчистете го од семки и исечкајте го на кришки.

Во сад за варење ставете ја елдата и овошјето, а потоа додадете вода. Промешајте елдата да се растопи и внимавајте да не останат грутки. Варете на тивок оган со повремено мешање. За да се добие густа каша треба да се вари околу 15 минути.

 

Кога ќе биде готово, тргнете го садот од оган, изгмечете го овошјето да добиете густа смеса и оставете да се олади. Во овој оброк, за поголеми деца, може да додадете и малку мед, цимет, сечкани ореви или малку јогурт.