дома тагови кашичка

Ознака: кашичка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен беби ручек

Потребно: 1 јаболко 4 кајсии 1 круша Подготовка: Излупете го овошјето и исечкајте го. Ставете вода во помало тенџере и ставете ги јаболката и кајсиите. По 5-7 минути додадете ја и крушата....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлива кашичка полна витамини

Потребно: 1 банана 2 шолји беби спанаќ ½ морков Подготовка: Морковот варете го 15 минути, додека не омекне. Спанаќот згответе го на пареа, покријте го со капак и оставете да се обари...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата, кои претходно сте ги исчистиле и исечкале....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка со цвекло +10м.

Потребно: 300гр сварен интегрален ориз 1 жолчка 200гр сварено цвекло 100гр варено пилешко месо 50мл пилешки бујон Малку јогурт Подготовка: Оризот, пилешкото, бујонот и цвеклото испасирајте ги така да добиете конзистентна кашичка,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби енергетски оброк

Потребно: 1 авокадо ½ банана 1 тиквичка 20мл млеко (мајчино или адаптирана формула) Подготовка: Излупете ја тиквичката и исечкајте ја на коцки. Ставете да се вари околу 8 минути од моментот на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Поинаква беби кашичка од јаболка

Потребно: 5-6 цветови карфиол 1 јаболка (излупена и исечкана) 1 помала тиквица (излупена и исечкана) Подготовка: Карфиолот убаво измијте го под млаз ладна вода. Исечканата јаболка, тиквица и карфиолот ставете го во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболка со цимет

Потребно: 1 јаболко 200мл вода 1/2 лажичка цимет 1 лажица оризови снегулки СОВЕТ: Циметот е познат дека е богат со калциум и железо, а одлично се комбинира со јаболко, кое е богато...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка со грашок и пилешко

Потребно: 1 мала шолја грашок 1 морков 1 мала тиквичка (рендана) 60гр пилешко месо Подготовка: Ставете го пилешкото месо заедно со грашокот да се варат. Кога ќе бидат на половина готови, додадете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од жолчка, тиквица и сладок компир

Жолчката е хранлива намирница која содржи витамини А, Б, Д и Е и 44% протеини. Иако голем број мајки го одложуваат нејзиното воведување во исхраната поради можни алергиски реакции, одредени истражувања...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиква и овесни снегулки

Тиквата и јаболкото се здрави и имаат одличен ефект врз здравјето, а овесните снегулки се многу вкусни и хранливи. Потребно: 1/2 јаболко 60гр печена тиква 3 лажици овесни снегулки 2дл вода Подготовка: Убаво...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: