РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со чоколадни трошки

Брз и вкусен десерт со јогурт и чоколадни трошки што ќе ве воодушеви, особено децата.

Потребно:

  • 4 јајца
  • 350мл јогурт
  • 100мл масло
  • 350гр брашно
  • 150гр шеќер
  • 100гр исечкано чоколадо
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • Малку сол
  • Лебни трошки за калапот

Подготовка: Подгответе го калапот за печење, така што ќе го премачкате со малку масло или маргарин и ќе наросите лебни трошки. Рерната загрејте ја на 180 степени. Во еден сад измешајте го брашното, прашокот за печиво, сода бикарбоната и солта и оставете го настрана. Во друг сад измешајте ги јајцата, маслото и јогуртот. Потоа додадете го шеќерот и измиксирајте ги сите состојки да добиете убава мазна смеса. Оваа смеса излијте ја во садот со брашното и убаво соединете, а на крајот додадете го исчеканото чоколадо. Ставете ја добиената смеса во калапот за печење и оставете колачот да се пече помеѓу 30 и 40 минути. Добар апетит!