РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажен киндер пингвин колач

Киндер чоколатцата се популарни насекаде низ светот, а доколку сакате да ги јадете, ви предлагаме да пробате и домашен рецепт. Ова е супер рецепт за колач што секој може да го јаде. Направете лажен киндер пингвин колач од само неколку состојки и без бел шеќер.

Потребно:

  • 4 јајца
  • 3 лажици какао во прав
  • 1 лажица пченкарен скроб
  • 2 лажички стевиа

За полнење:

  • 350 гр свежо сирење
  • 100 мл јогурт
  • 10 гр желатин
  • 100 мл вода
  • 2 лажици чиа семе
  • Кој било засладувач (3-4 капки)

Подготовка: Одделете ги жолчките и белките, а потоа изматете ги жолчките. Потоа додадете ги просеаното какао и скробот. Сè добро измешајте, а потоа изматете ги белките со стевиа во прав. Измешајте ги двете смеси, а потоа нежно соединете. Се става во плех обложен со хартија за печење, па се пече во загреана рерна на 180°C околу 15 минути. Во сад измешајте го свежото сирење, јогуротт и засладувачот по желба (3-4 капки). Убаво соединете со рачен миксер или можете да користите и блендер. Желатинот измешајте го со вода и оставете го да набабри. Потоа растопете го на пареа, па додајте го во филот. Се добро измешајте. На крајот додадете ги чиа семките и повторно измешајте. Кората исечете ја на 2 еднакви дела, па едната кора ставете ја во калап. Прелијте го филот и израмнете го, па ставете ја втората кора. Се лади во фрижидер половина час и се сервира. Добар апетит!