РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко месо во сусам 

Ова е интересен рецепт за подготовка на пилешко месо на вкусен и здрав начин, во кој еднакво ќе уживаат и децата и возрасните. 

Потребно:

  • 500гр мелено пилешко месо
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • Црн пипер
  • Сол
  • 2 јајца
  • 4 лажици сусам

Подготовка: Пилешкото мелено месо добро измешајте го со ситно исечканиот лук и кромид и зачинете. Оставте ја смесата да отстои на ладно околу 30 минути. Во чинија разматете ги јајцата. Од месото формирајте топчиња, валкајте ги во јајцата, па потоа во сусамот и пржете ги на тивок оган, 6-7 минути од сите страни. Пилешките топчиња може да ги наредите во тава на хартија за печење и да ги подготвите во рерна. Печете 35-40 минути на 200 степени.