дома тагови пилешко месо

Ознака: пилешко месо

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Модар полнет со пилешко и зеленчук

Потребно: 2 модри патлиџани 300гр пилешко бело месо 2 домата 1 кромид 200гр кашкавал Магдонос Сол, бибер и зачини по желба Подготовка: Модриот патлиџан се сече на половина по должина и се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со пилешко и компир

Потребно: 1 пакување готови кори 1 кромид 1 морков 2 компира 250гр бело пилешко месо Зачини по желба За премачкување: 2 јајца 200мл јогурт 1 лажица павлака или кисело млеко 80мл масло ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко месо во тесто

Потребно: 3 лажици путер 1 кромид 3 моркова 1 лажица сенф ¼ брашно 1 шолја пилешки бујон 1 шолја млеко 3 шолји исечкано и сварено пилешко месо 1 шолја замрзнат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко месо во сусам 

Потребно: 500гр мелено пилешко месо 1 кромид 2 чешниња лук Црн пипер Сол 2 јајца 4 лажици сусам Подготовка: Пилешкото мелено месо добро измешајте го со ситно исечканиот лук и кромид и зачинете....

Кога и кое месо е најдобро во исхраната на бебето

Препораките на стручњаците е дека месо во исхраната на бебето не треба да се воведе пред осмиот, односно деветиот месец од животот на детето. Не секое месо е погодно за бебињата, и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Потребно: 2 тиквици 2 парчиња пилешки гради 30гр кисела павлака 2 јајца 150гр кашкавал Сол Бибер Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги. Пилешкото месо исечкајте го на коцки и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки гулаш

Потребно: 1 голема или 2 помали главици кромид 1 зелена пиперка 1 црвена пиперка 90гр сланина 4 лажици мелена црвена пиперка 3 чешниња лук 800гр пилешки гради 400гр домати 2 лажици...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанско пилешко со лимон

Потребно: 1кг надкопани Кора од 2 лимона + сок од еден лимон 1 чаша бело вино 1 чешне лук 50мл маслиново масло 1 лажица мед Свеж босилек и рузмарин Сол Бибер Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквици со пилешко

Потребно: 1 кромид 2-3 чешниња лук 4-5 тиквици 3 парчиња пилешко филе 2дл кисела павлака Црвен пипер Сол Бибер Подготовка: На масло пропржете го исчеканиот кромид, додадете го лукот. Тиквиците измијте ги,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пилешка чорба со зеленчук

Потребно: 1 кромид 200-300гр пилешко месо 150гр брокула 150гр карфиол 2 моркова Зачини по вкус Подготовка: Исечкајте го кромидот и пилешкото месо. На малку масло динствувајте го кратко кромидот, па додадете го...

Најнови вести

12 причини зошто бебињата се мали суперхерои

Иако изгледаат мали и беспомошни, бебињата располагаат со сила и моќ. Зависни од родителите за многу нешта, но самостојни за фасцинантни работи. Нови истражувања...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково пире +8м.

Потребно: 1/2 шолја цвет од карфиол 1/2 шолја цвет од брокула 1 морков 2 лажички павлака Малку маслиново масло Подготовка: Морковот излупете го и исечкајте...

Има 14 години, а веќе е во трка за пронаоѓање лек: Девојче откри молекула...

Додека најголемите светски фармацевтски компании се натпреваруваат да најдат третмани за новиот коронавирус, една научничка работи со месеци на потенцијален третман во нејзината спална...

НОВА СТУДИЈА: КОВИД-19 може да предизвика структурни оштетувања на срцето

Според резултатите од нова студија, КОВИД-19 може да предизвика различни структурни оштетувања на срцето, кои можат да бидат поврзани со смртоносни состојби, вклучувајќи срцев...

НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУС БЕСНЕЕ НИЗ ЕВРОПА: Научниците објаснуваат од каде потекнува и зошто...

Истражувањето покажало дека новата верзија на вирусот сочинувала повеќе од осум од десет случаи во Велика Британија, скоро исто толку во Шпанија, 60 проценти...

Како коронавирусот се шири во затворено: Шест луѓе, една соба, едно позитивно лице на...

Коронавирусот се шири преку воздухот, особено во затворен простор. Научниците дојдоа до сознанија дека вирусот се пренесува преку аеросоли, ситни заразни честички кои инфицираното...

Во пораст инфарктите поврзани со бременоста

Срцевите удари поврзани со бремноста, особено во периодот по породувањето се во пораст кај жените кои имаат над 30 години, укажуваат резултатите од новата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Потребно: 10 печени пиперки 500гр мелено месо 200гр кисела павлака 4 јајца 50мл масло 1 кромид 150гр ориз Зачини по желба ½ китка магдонос Подготовка:...

АПЕЛ ОД МЕЃУНАРОДНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ: “Училиштата во пандемијата мораат да останат отворени, штетата е веќе...

УНЕСКО, УНИЦЕФ и Светската банка повикаа во борбата против коронавирусот, училиштата ширум светот да се остават отворени, стои во извештајот објавен вчера во кој...

АПГАР ТЕСТ: Проверете како се добиваат и што значат овие оценки за новороденчето

Уште во првата минута од својот живот, бебињата ја добиваат својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две оценки заедно,...

ВО ПРОДАВНИЦА ИЛИ ВО АВИОН? Научниците од Харвард откриваат каде е полесно да се...

Се наведува дека авионите имаат системи за вентилација кои го менуваат воздухот во просек на секои две до три минути, отстранувајќи 99 проценти од...

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од...

♦♦♦♦♦♦♦ Т-клетките земени од примероци на крв кај пациенти кои се опоравиле од болеста COVID-19 може успешно да се размножуваат во лабораторија и да ја...

Од што се плашат децата?

Стравот кај децата зависи од неколку фактори, но пресудна е возраста како и фазата на раст во која се наоѓа. Препознавајќи го детскиот страв,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со пудинг и вишни

Потребно: 2 јајца 120гр брашно 50мл масло 2 лажици шеќер 100мл јогурт 50гр суво грозје 100гр вишни 300мл млеко 1 пудинг од ванила ½...

Две маски штитат подобро од една? Стручњаците велат: Само во овој случај

Стручњаците сега се согласуваат дека инфекцијата со новиот коронавирус главно се шири по капков пат преку респираторни капки; ако имате коронавирус, тие капки може...
error: