РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Прва супа за бебето

Оваа едноставна супа е идеална за децата кај кои се почнува процесот на воведување на месо во исхраната.

Оваа кашичка е идеална за почеток на воведување на месо во исхраната на бебето, а добиениот бујон може да се користи и наредниот ден за подготовка на кашичка од зеленчук.

Потребно:

  • Пилешко бело месо
  • Три моркова
  • Две стебленца магдонос
  • Два компира средна големина

Подготовка:

Белото месо, морковот, магдоносот и компирот ставете ги во еден литар вода, да се варат околу 90 минути (без сол и зачини). Кога е сварено, извадете го месото и ситно исецкајте го, а зеленчукот изгмечете го.  Се измешајте и додавајте по малку од бистрата супа, за да ја регулирате густината на јадењето. На крајот можете да исецкате и малку свеж магдонос.