дома тагови болка во градите

Ознака: болка во градите

БОЛКА ВО ГРАДИТЕ КАЈ ДЕЦАТА: Обично НЕ е знак за сериозна здравствена состојба и...

Вашето дете ви приоѓа со рака на градите директно над срцето. Изгледот на неговото лице кажува дека нешто е „многу, многу погрешно“. „Ме боли“, вели детето меѓу болните вдишувања. „Многу боли“. Не...

ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК СЕ ЈАВУВА И КАЈ ДЕЦАТА: Еве кој е во ризичната група

Иако повеќето луѓе веруваат дека висок крвен притисок или хипертензија се јавуваат само кај постарите лица, денес тој е се почеста појава и кај децата. Педијатрите објаснуваат дека колку е помладо...

ИМПОТЕНЦИЈА И ГУБЕЊЕ НА КОСАТА: Листата на симптоми на долг КОВИД се проширува

Луѓето со долг КОВИД доживуваат поширок сет на симптоми отколку што се мислеше, вклучувајќи губење на косата и сексуална дисфункција, објавија британските истражувачи. Анализата на електронските здравствени досиеја на 2,4 милиони жители...

Не сте сигурни дали сте прележале Ковид-19: Знаци дека веќе сте имале коронавирус

Колку и да сакаме Ковид-19 да исчезне, пандемијата во никој случај не е завршена. Додека бројот на случаи се намалува, експертите предвидуваат нов раст и ги повикуваат луѓето да продолжат да...

КАРАКТЕРИСТИКИ НА НАЈЧЕСТИТЕ ПОСТ-КОВИД СИМПТОМИ И НАРУШУВАЊА

♦♦♦♦♦♦♦ ПИШУВААТ: Драгана Бислимовска 1,2, Миле Босилковски 2,3, Јордан Минов 1,2, Драган Мијакоски 1,2, Сашо Столески 1,2 1. ЈЗУ Институт за медицина на трудот на РСМ - Скопје, СЗО колаборативен центар 2. Медицински факултет, Универзитет...

Лекарите предупредуваат на загрижувачки симптоми: НИКОГАШ НЕ ИГНОРИРАЈТЕ ГИ ОВИЕ СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД-19

Лекарите и научниците сè уште учат за долгорочните ефекти на Ковид-19, па дури и со вакцините и бустерите кои ни се достапни, симптомите може да траат. „Долгорочниот Ковид или пост-акутен Ковид...

ИМАТЕ ЛИ ГРИП И КОВИД-19 ВО ИСТО ВРЕМЕ? Ова се најчестите симптоми на флурона

Засега за флурона се знае малку, но она што е сигурно е дека не станува збор за нова варијанта на коронавирус. Последната откриена варијанта на коронавирусот е омикрон, а Светската здравствена...

Напаѓа 12-18 дена по прележувањето на Ковид-19, а го зафаќа носот, очите, понекогаш и...

Индија пријави 45.374 случаи на ретка и опасна инфекција, наречена мукормикоза, од кои повеќе од 4.300 завршиле фатално, изјави министерот за здравство Мансух Мандавија Инфекцијата го зафаќа носот, очите, а...

„Млад сум и здрав, не ми треба вакцина против Ковид-19“: Пет антиваксерски митови кои...

Си-Ен-Ен донесува список на најпопуларните аргументи против вакцинацијата што може да се слушнат од антиваксерите... „Не сакам да добијам Ковид-19 од вакцината“ Буквално е невозможно да се добие Ковид-19 од која било...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: