дома тагови брокула

Ознака: брокула

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брокула и карфиол запечени во млечен сос

Потребно: 250 мл вода 1/2 лажичка сол 300 гр брокула 300 гр карфиол 100 мл млеко 4 до 5 лажици несолен путер, поделени 4 лажици брашно Сол по вкус Свежо...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл млеко Морско оревче 200 гр кашкавал Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од брокула и карфиол

Потребно: 2 мали китки карфиол 1 мала брокула 5 јајца 1 кромид 1 морков 1 пиперка 1 лажичка италијански зачини 60 гр биено сирење или кашкавал Подготовка: Карфиолот и брокулата...

ЕСЕНСКИ КАШИЧКИ ОД КРУШКА, КОМПИР И БРОКУЛА: 3 рецепти со природни ароми кои бебињата...

Кашичките направени од есенско овошје и зеленчук се богати со витамин Ц, а комбинациите од брокула и компир ги прават многу пријатни за стомакот. Додавањето на овесни снегулки обезбедува долготрајна ситост бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од брокула полнети со варени јајца

Потребно: 4 јајца 1 брокула 1 лажица јаболков оцет 1/2 кромид 1/2 морков 1 пиперка 60 гр фета сирење 1 лажичка италијански зачини 60 гр пармезан сирење Подготовка: Брокулата исечкајте ја на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брокула со пилешко во сос

Потребно: 400гр пилешки гради 1 китка брокула 300гр павлака за готвење 2 чешниња лук 2 зденки Оригано Босилек Подготовка: Пилешките гради исечкајте ги на коцки и посолете ги. Ставете ги во тава...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од брокула и лосос

Потребно: 1 кесичка крем супа од брокула 100 мл млеко 700 мл вода 2 лажици кисела павлака 1-2 лажици сечкани ореви Чаден лосос Подготовка: Содржината од кесичката со крем-супа истурете ја во...

Кои намирници се поздрави кога се замрзнати

Има храна и намирници за коишто се верува дека се најмалку исто толку здрави кога се купуваат замрзнати, како и свежи, истакнува нутриционистката Ријанон Ламбер. Таа напоменува и дека намирниците ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со брокула

Потребно: 200гр интегрални тестенини 300гр брокула 2 лажици маслино масло 1 чешне лук 10 шери домати Подготовка: Сварете ги тестенините според упатствата. Во меѓувреме, исечете ја брокулите на цветчиња и варете ги...

КОЈ Е НАЈДОБРИОТ НАЧИН ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ НА ДЕЦАТА: Овие 10 намирници се...

Децата кои посетуваат колектив или тек го градат својот имунитет често се болни, што може да ги загрижи родителите. Иако ова е многу честа појава низ која мора да помине секое...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: