РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од брокула полнети со варени јајца

Мафините се одлично решение кога сакате појадок кој лесно се подготвува и кој ќе им се допадне на сите. Покрај познатите слатки верзии, ви предлагаме да ги пробате и солените мафини. Овој рецепт ќе им се допадне дури и на пребирливите, а комбинацијата од разновиден зеленчук, фета сирење, пармезан и варени јајца е едноставно совршена.

Потребно:

  • 4 јајца
  • 1 брокула
  • 1 лажица јаболков оцет
  • 1/2 кромид
  • 1/2 морков
  • 1 пиперка
  • 60 гр фета сирење
  • 1 лажичка италијански зачини
  • 60 гр пармезан сирење

Подготовка: Брокулата исечкајте ја на помали цветчиња, па ставете ја во длабок сад со вода во која сте додале оцет. Оставете ја така 10 минути. Потоа изрендајте ја брокулата и измешајте ја со две јајца, па посолете и побиберете. Промешајте да се соединат состојките, а потоа истурете ја смесата во подмачканиот калап за мафини. Притиснете на дното и рабовите. Печете во загреана рерна на 180°C околу 15 минути. Во меѓувреме сварете ги преостанатите две јајца, а на малку масло во тава пропржете ги ситно исечканите кромид и морков. Кога зеленчукот ќе омекне, додадете ја ситно сечканата пиперка. Готовиот зеленчук се става во сад и се додаваат ситно сечканите варени јајца и иситнетата фета. Наросете со италијанскиот зачин и сè добро измешајте.Наполнете ги мафините од брокула и посипете со пармезан. Вратете  во рерна и печете уште 15 минути. Добар апетит!