дома тагови Д-р Ентони Фаучи

Ознака: Д-р Ентони Фаучи

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните лица ќе поминат подобро. „Омикрон има извонредна способност...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од пациентите заразени со омикрон немаат проблеми со...

Три нови и важни предупредувања поврзани со Ковид-19 – што треба да знаете

Во Америка има 700.000 смртни случаи од Ковид-19, а за жал тоа не е крај бидејќи и понатаму не демне делта сојот, кој многу полесно се шири, а најмногу може да...

Еве која група на луѓе најмногу ќе шири КОВИД-19 летово: Во опасност се и...

Младите, невакцинирани луѓе го шират новиот сој на вирусот – делта, велат експертите. Новиот извештај доаѓа од состанокот во Белата куќа, каде се дискутираше за дополнително олеснување на мерките, со оглед на...

Еве како и зошто може да добиете Ковид-19 откако сте се вакцинирале

Дали, како и зошто може да добиете Ковид-19 по вакцинирањето? Да, можно е да се заразите дури и откако сте ја примиле вакцината, иако ретко се случува, објаснува д-р Ентони Фаучи,...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да можат да се вакцинираат против Ковид-19 до...

Д-р Ентони Фаучи: Додека не се вакцинираат децата против Ковид-19 нема да достигнеме колективен...

Соединетите американски држави веројатно нема да достигнат колективен имунитет додека не се вакцинираат децата, рече водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи. Вакцинираните лица можат да го пренесат вирусот на други луѓе, па...

НОВИ ПРЕПОРАКИ ЗА ПОДОБРА ЗАШТИТА ОД COVID-19: Носете барем една маска, но за да...

Луѓето дефинитивно треба да носат барем една маска, но двојното „маскирање“ ја подобрува заштитата, изјави д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести на САД, во интервју...

Приближно 20.000 бремени жени досега примиле вакцини против COVID-19: „Нема црвени знамиња“, вели д-р...

Десетици илјади бремени жени досега се вакцинирани против COVID-19 и немаше никакви „црвени знамиња“ во нивните реакции на вакцината, рече д-р Ентони Фаучи, главен медицински советник на американскиот претседателот Џо Бајден,...

Луѓето кои имале коронавирус, сепак треба да примат 2 дози од вакцината против COVID-19,...

Пред неколку дена беше објавена студија која вели дека откако добиле само една доза на вакцина против COVID-19, луѓето кои претходно биле заразени со вирусот имале ниво на антитела кои биле...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: