дома тагови дезинфекција

Ознака: дезинфекција

Колку долго по изложување на вирусот се појавуваат првите симптоми на коронавирус: Во просек...

Коронавирусот е респираторна болест, а периодот на инкубација може да варира од личност до личност. Периодот на инкубација е времето помеѓу инфекцијата со вирусот и почетокот на симптомите. Според Американскиот центар за...

Kоја температура го убива коронавирусот?

Познато е дека изложеноста на високи температури може да ги убие коронавирусите, а со зголемување на температурата и влажноста на површините, се забрзува инактивацијата на вирусот SARS-CoV-2, што предизвикува Ковид-19. Меѓутоа, точната...

Д-р Кристинка Пајаковска: КАКО ИЗГЛЕДА ПОРОДУВАЊЕ ВО ВОДА – Раѓањето во вода е личен...

ПИШУВА: Д-р Кристинка Пајаковска специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ Породување во вода Раѓањето во вода е личен избор на пациентката Oвој начин на породување има голем број на предности и за мајката и за бебето. Топлината на водата го...

Германски експерт објаснува: Дали честата употреба на средства за дезинфекција може да и наштети...

Може ли честата употреба на средства за дезинфекција на рацете да ја оштети кожата? Германскиот експерт Јоханес Кноблох, раководител на одделот за хигиена на Универзитетскиот медицински центар во Хамбург, вели дека...

Заборавете на ракавици и бришење на намирниците: Неколку работи кои веќе не мора да...

Дали носите ракавици во продавница? Ги бришете производите откако ќе се вратите од пазарење? Ви донесуваме неколку работи кои веќе не мора да ги правите за да спречите ширење на коронавирусот Не...

COVID-19: Лекарите откриваат 10 начини како се штитат од зараза со коронавирус

Од кого е подобро да се побара совет за заштита ако не од лекарите? Еве што прават тие и другите здравствени работници за да се заштитат од коронавирусот – како себе...

Јапонско истражување: Коронавирусот преживува девет часа на кожата

Способноста на вирусот SARS-CoV-2 да преживее до девет часа на човечката кожа може да го зголеми ризикот од инфекција во контакт со други и со тоа да ја забрза пандемијата. Правилната...

COVID-19: Коронавирусот не е како грипот, тој се шири без оглед на сезоната, а...

Осум месеци по прогласување на COVID-19 пандемијата, заразно заболување предизвикано од коронавирусот SARS-CoV-2: Од неговото појавување во кинескиот град Вухан кон крајот на 2019 година, коронавирусот зарази над 33 милиони луѓе...

ДОНЕСЕНИ ПРОТОКОЛИТЕ ЗА РАБОТА НА БАЗЕНИТЕ И ПЛАЖИТЕ Се забранува играње одбојка на плажа,...

Се отвораат базените за сите посетители, а тие, како и плажите ќе мора да работат под одредени услови. Какви се протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се...

ДЕЦА И COVID-19. Клиниката Мајо со совети за превенција: Не дозволувајте вашето дете да...

Бидејќи и луѓето без симптоми можат да го шират вирусот, не дозволувајте вашето дете да дели играчки со деца од други домаќинства - дури и ако сите се чувствуваат добро Децата од...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка крем супа за големи и мали

Потребно: 300гр бело пилешко месо 2 моркова 1 пашканат 2 компира Карфиол или брокула (помала китка) Магдонос 200мл павлака за готвење Сол Бибер ...

ПРВА ПОМОШ: Како да помогнете кога детето се гуши од парче храна?

Секој родител кој доживеал детето да се загрцне и да почне да се гуши од проголтано залче храна, знае за каква ноќна мора се...

БЛАГИ ИЛИ УМЕРЕНИ НУСПОЈАВИ: Вакцината Модерна има 96 процентна ефикасност кај деца од 12...

Американската компанија Модерна објави дека нејзината вакцина против коранвирусната болест е ефикасна 96% кај децата на возраст од 12 до 17 години, според резултатите...

Д-р Билјана Ивановска-Аџиевска: АЛЕРГИИ НА ОЧИТЕ КАЈ ДЕЦАТА

ПИШУВА: Д-р Билјана Ивановска - Аџиевска специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Пролетта е сезоната на поубаво време и нови почетоци, но новите растенија кои се појавуваат секоја пролет можат да...

Што предизвикува крварење од носот во бременоста и совети како тоа да го решите

Во бременоста може да дојде до затнување, но и до крварење од носот. Не се грижите доколку забележите траги крв на хартиеното шамивче. Што...

Кога е време бебето да лежи на стомак?

Лежењето на стомак има одредени предности за бебињата, оти во таа положба тие ги јакнат мускулите, учат разни движења и ја подобруваат координацијата. Сепак,...

Како воспалените непца го зголемуваат ризикот од тешка форма на КОВИД-19?

Познато се дека проблемите со забите може да предизвикаат сериозни забоувања и да го зголемат ризикот од срцев удар или белодробни болести. Нова научна...

НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ: Зошто 1 од 50 пациенти со КОВИД-19 развива мозочен удар

Бројни студии покажуваат дека новиот коронавирус SARS-CoV-2 влијае на мозокот предизвикувајќи губење на осетот за мирис и за вкус, вртоглавица, болки во мускулите, замор...

Пандемијата трае, не се опуштајте: Преполна чекална, пациенти и персонал без маски се знак...

Сте ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 и недолго потоа се чувствувате слободно да им се вратите на вашите секојдневни обврски и...

Има ли разлика во која рака ќе ја примиме вакцината против Ковид-19

Очекуваните несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и...

Арчи го слави 2. роденден! Принцот Хари и Меган објавија нова фотографија од нивниот...

Војводата и војвотката од Сасекс објавија нова слика од нивниот син Арчи за да го прослават неговиот 2. роденден. Сликата, која е објавена на страницата...

Фајзер во септември ќе побара дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 за...

Фајзер најверојатно ќе побара дозвола за итна употреба од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за својата вакцина против Ковид-19 наменета за деца...

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум...

КОВИД-НОКТИ: Водечки британски научник предупредува дека овие промени може да бидат знак дека сте...

Линиите или бразди по ноктите можат да бидат јасен знак дека сте прележале коронавирус, тврди професорот Тим ​​Спектор, креатор на апликацијата Zoe Covid Symptom...

Ковид-19: Ќе се изненадите со какви тестови ги тестираат децата во градинките во Австрија

Нов тест во облик на лижавче се дава во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не наидува на одобрување кај најмладите. Иако...
error: