дома тагови хранење

Ознака: хранење

НЕКОЛКУ СОВЕТИ ЗА НОВИТЕ РОДИТЕЛИ: Хранете го вашето бебе толку често колку што сака

Како тазе родители, сигурно ќе имате прашања за сè: од доење до капење на вашето бебе и менување на пелената. Во продолжение брз водич за тоа што треба да знаете за...

ДАЛИ БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ДА ГИ ИСФРЛИ НОЌНИТЕ ОБРОЦИ: 3 знаци се јасен сигнал,...

За новородените бебиња, ноќните оброци се многу важни, не само како храна, туку влијаат и на растот и развојот. Ако добро напредува и има ритам на хранење и спиење во текот...

Бебињата плачат навечер за да ја спречат мајката повторно да забремени?

Биологот Дејвид Хејг од Харвард тврди дека бебето со својот плач, исцрпувајќи ја мајката, несвесно се обидува да ја спречи нејзината овулација и потенцијалното зачнување на братче или сестричка. Дополнително, тој...

Педијатрите советуваат кога е вистинско време детето да почне да спие во своја соба

Лесно е да одлучите каде ќе спие вашето бебе кога ќе се вратите дома од породилиштето. Повеќето родители во почетокот одлучуваат да ја делат својата спална соба со бебето бидејќи тоа...

ПРОБЛЕМИ СО СПИЕЊЕТО: Стручњаците одговараат на прашања за ноќните стравови, кошмарите и честите будења...

Некои од најчестите пребарувани прашања за децата, се однесуваат на проблемите со спиењето. Експерите за детско спиење, Маријане Сајерс и Стеф Гоуин, одговараат на интересни прашања за спиењето на децата што...

НАВИКИ ШТО ЌЕ ВИ ГО ОЛЕСНАТ ДЕНОТ: Кои се најважните рутини за бебето?

Рутините се многу важни за бебето. Бебињата се создадени за навики и тоа е добро. Предвидливата рутина им олеснува на сите и помага да се формира посилна врска помеѓу родителот и...

Колку скоро бебето може само да почне да држи шишенце?

Иако хранењето на бебето создава посебна емотивна врска со него, родителите исчекуваат и кога тоа ќе биде способно само да го држи своето шишенце. За да го достигне овој стадиум, важно...

Бебињата кои се хранат со шише не се помалку поврзани со својата мајка отколку...

Новопечените мајки кои не се во можност да дојат и се загрижени дека тоа ќе има негативен ефект врз поврзувањето со нивното новороденче, можеби и не треба да стравуваат, сугерира ново...

ИСТОРИЈА НА ДОЕЊЕТО И ХРАНЕЊЕТО НА БЕБИЊАТА: Како мајките кои не можеле да дојат...

Дали некогаш сте се запрашале како жените кои не можеле или не сакале да ги дојат своите деца ги прехранувале бебињата? Адаптираното млеко е иновинарано и не така одамна, а токму...

Зошто се јавува ГЕРБ кај бебињата и какви потенцијални опасности носи за детето?

Во првите месеци, поголемиот број на бебиња подригнуваат после секој оброк. Но доколку, подригнувањето стане интензивно и зачестено, можно е бебто да има гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ). Најчесто овој рефлукс се јавува...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: