дома тагови колективен имунитет

Ознака: колективен имунитет

Проф. д-р Александра Грозданова: РЕДОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА НА ДЕЦАТА НЕ ТРЕБА ДА СЕ ЗАНЕМАРУВА ПОРАДИ...

ПИШУВА: Проф. д-р Александра Грозданова Национален координатор за имунизација и професорка на Фармацевтскиот факултет при УКИМ   Веќе две години светската пандемија од Ковид-19 влијае на нашите животи и комплетно го промени нормалниот тек на секојдневието....

Во четвртиот бран на пандемијата предизвикан од делта мутацијата: СÈ ПОВЕЌЕ МЛАДИ, НЕВАКЦИНИРАНИ ЛИЦА...

Се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста. Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и смртни случаи предизвикани од компликации на Ковид-19 во земјава има сè...

СПОРЕД ГЕРМАНСКИ ИМУНОЛОЗИ: Нема да има колективен имунитет без вакцинирање на децата и тинејџерите

Колективен имунитет на коронавирусот веројатно нема да може да се постигне без вакцинирање на децата и адолесцентите, објави Здружението за имунологија на Германија. “Вообичаено се мисли дека колективен имунитет ќе се постигне...

Резултатите се извонредни: Колкави се шансите да се заразите со коронавирус откако сте се...

Вакцината против Ковид-19 е една од главните алатки кои помагаат во борбата против пандемијата на коронавирус, но ниту една вакцина не е 100% ефикасна. Ова значи дека некои луѓе можат да...

Д-р Ентони Фаучи: Додека не се вакцинираат децата против Ковид-19 нема да достигнеме колективен...

Соединетите американски држави веројатно нема да достигнат колективен имунитет додека не се вакцинираат децата, рече водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи. Вакцинираните лица можат да го пренесат вирусот на други луѓе, па...

Што знаеме за новиот, њујоршки сој на коронавирус што се појави во Хрватска: Загрижувачка...

Хрватските здравствени власти објавија дека во земјата, покрај 60 случаи на британскиот сој на коронавирус и три случаи на јужноафриканскиот сој, откриени се и два случаи на нов сој - њујоршки...

Вакцините се безбедни, развиени на сигурни платформи: 70% од вкупниот број на здравствени работници...

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во гостувањето во дебатната емисија „Топ Тема" на телевизија Телма изјави дека 70% од целокупниот број на здравствени работници сакаат да се вакцинираат со вакцини...

Д-р Марија Гњатовиќ од српскиот Институт за примена на нуклеарна енергија: Кинезите кај вакцината...

Д-р Марија Гњатовиќ од српскиот Институт за примена на нуклеарна енергија ИНЕП, вели дека колку повеќе лица даваат свој придонес во забавување на ширењето на вирусот, толку полесно ќе се постигне...

Врвниот американски експерт, д-р Ентони Фаучи открива кога ќе започне вакцинацијата против COVID-19 кај...

Децата сочинуваат една четвртина од американската популација, а за да се постигне колективен имунитет мора да се вакцинира од 70 до 85 проценти од населението Клучниот експерт на американската влада за...

Проф. д-р Катарина Ставриќ: Пандемијата со Ковид-19 не потсети колку се важни вакцините

ПИШУВА: Проф. д-р Катарина Ставриќ педијатар-имунолог ♦♦♦♦♦♦♦ Вакцинација за превенција на Ковид-19 сама по себе во ограничени количини не е доволна за да го превенира ширењето на вирусот во заедницата. Затоа препорачаните мерки за заштита...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: