дома тагови коронавирус

Ознака: коронавирус

Комбинацијата на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го зголемува нивото на антитела кон коронавирусот, покажува студија

Комбинацијата на вакцини, прва доза на „АстраЗенека“, а потоа „Фајзер“, го зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шест пати, во споредба со примени две дози на „АстраЗенека“, покажуваат резултатите од истражувањето...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале симптоми на болеста дури една година откако...

Срцевите проблеми кај децата со редок воспалителен синдром поврзан со Ковид-19 се решаваат во...

За четири месеци, сите проблеми со срцето и биомаркерите паднале на нормално ниво, покажувајќи дека срцевите проблеми кај децата со MIS-C се привремени ♦♦♦♦♦♦♦ Срцевите проблеми кај децата кои развиваат ретка воспалителна...

Напаѓа 12-18 дена по прележувањето на Ковид-19, а го зафаќа носот, очите, понекогаш и...

Индија пријави 45.374 случаи на ретка и опасна инфекција, наречена мукормикоза, од кои повеќе од 4.300 завршиле фатално, изјави министерот за здравство Мансух Мандавија Инфекцијата го зафаќа носот, очите, а...

„Млад сум и здрав, не ми треба вакцина против Ковид-19“: Пет антиваксерски митови кои...

Си-Ен-Ен донесува список на најпопуларните аргументи против вакцинацијата што може да се слушнат од антиваксерите... „Не сакам да добијам Ковид-19 од вакцината“ Буквално е невозможно да се добие Ковид-19 од која било...

Милиони деца ги пропуштиле редовните вакцинации поради пандемијата на коронавирус

Околу 23 милиони деца ги пропуштиле рутинските вакцинации против детски болести, вклучувајќи дифтерија, тетанус и пертусис, во 2020 година поради пандемијата на коронавирус, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО) и...

Колку дози вакцина против Ковид-19 се неопходни за заштита од делта сојот

Европскиот регулатор исто така ги повика земјите-членки на ЕУ да ги забрзаат програмите за вакцинација, додека многу заразната делта варијанта забрзано се шири низ целиот свет. Делта варијантата на коронавирусот, откриена во...

ПОТЕНЦИЈАЛНИ ФАБРИКИ ЗА НОВИ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУСОТ: Експертите предупредуваат на голем ризик

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ЛУЃЕ не само што го ризикуваат сопственото здравје, туку се и ризик за сите околу нив доколку се заразат со коронавирусот, велат експертите за заразни болести. Ова е затоа што...

Би-би-си: Исклучително низок ризик од Ковид-19 кај децата потврден со студија

Податоците од првите 12 месеци на пандемијата во Англија покажуваат дека 25 лица под 18 години починале од Ковид-19. Оние кои живеат со повеќе хронични заболувања и невро-попреченост биле најмногу изложени на...

Студија: Овие лица се најмногу заштитени од делта сојот на коронавирус

Новите варијанти на коронавирусот уште еднаш покажаа колку е непредвидлив вирусот SARS-CoV-2. Делта варијантата, или варијантата B.1.617.2, беше истакната како варијанта која предизвикува загриженост, а брзо се прошири низ целиот свет....

Најнови вести

Моќна фотографија на бебе во срце од шприцови: СЕТА БОЛКА И РАДОСТ НА БОРБАТА...

Фотографија која совршено ја отсликува целата болка, но и радост на ин витро оплодувањето. Фотографијата, споделена на Фејсбук страницата Sher Institute, ја покажува вистинската...

Комбинацијата на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го зголемува нивото на антитела кон коронавирусот, покажува студија

Комбинацијата на вакцини, прва доза на „АстраЗенека“, а потоа „Фајзер“, го зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шест пати, во споредба со примени две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза бајадера

Потребно: · 200мл вода · 550гр шеќер · 300гр мелени ореви · 300гр мелени бисквити · 250гр путер · 100гр чоколадо за готвење За глазура: · 150гр црно чоколадо · 2 лажички масло Подготовка:...

ЛЕТОТО Е ИДЕАЛНО ВРЕМЕ: Како и кога да го одвикнете детето од пелени?

Летните месеци се идеален период за вадење на пелените кај детето, но за повеќето родители тој процес ретко поминува без маки. Најчесто станува збор...

НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ, ДЕТЕТО НЕ МАНИПУЛИРА СО ВАС: Зошто децата бараат чаша вода пред...

Толку сте уморни, и и вие и вашето дете, и единство што сакате е да заврши читањето на последната приказна пред спиење, па вашето...

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) кај децата: Кога треба да се јавите на лекар

Плукањето, исто така познато како рефлукс или гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) е неуредно. Но, за разлика од повраќањето, тоа обично не е болно, а бебињата...

Со која вакцина против Ковид-19 најлесно се минува границата: Еве каде може да проверите...

Ширум светот досега се администрирани над 3,7 милијарди дози вакцина против Ковид-19, а многумина летово се решија да ги спакуват куферите и да отпатуваат...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус...

Американска академија за педијатрија: Нови упатства за фебрилни доенчиња стари од 8 до 60...

Кога новороденчето ќе добие треска, тоа може да биде знак на бактериска инфекција, а педијатрите сега имаат упатства (гајдлајн) кои ќе им помогнат да...

ОД КОГО ДЕЦАТА ЈА НАСЛЕДУВААТ ВИСИНАТА

Научниците го испитувале начинот на исхрана на бремените жени и утврдиле како тоа влијае врз плодот, но сега е направена студија која ги испитувала...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале...

Дали интелигенцијата е наследна и од кого? Еве што вели науката

Експертите за генетика истражувале дали интелигенцијата е резултат на генетско влијание или се развива и создава од надворешни фактори, и заклучиле дека е комбинација...

Безбедно ли е да се дружите со пријатели кои не се вакцинирани? Еве што...

Ако сте вакцинирани, дали може безбедно да се дружите со пријателите? Одговорот може да лежи во вашето општо здравје, здравјето на луѓето околу вас и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: СВЕЖО, СЛАТКО И ЗДРАВО – Беби летна кашичка

Потребно: 1 кајсија 1 морков Подготовка: Како што веќе ви кажавме, ова кашичка се подготвува на наједноставниот можен начин. Едноставно сварете го морковот и кајсијата,...

ЛЕТНА ЗАБАВА: Колку деца треба да имате според хороскопскиот знак?

ОВЕН: Мајка војник со многу деца Жените во овој знак можат да имаат многу деца. Три, четири или повеќе? Зошто? Па за почеток, тие се...
error: