дома тагови мафини

Ознака: мафини

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски мафини со сливи

Потребно: 2 шолји интегрално пченично брашно 1 шолја шеќер 1 лажичка прашок за печиво ½ лажичка сода бикарбона Малку сол ½ лажичка цимет 1 шолја млеко 3 лажици растопен путер 1...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини со вкус на штрудла со мак

Потребно: 250гр брашно 100мл јогурт 100гр шеќер 2 лажици мак 2 јајца 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажичка прашок за печиво 50мл масло Подготовка: Измешајте ги брашното, шеќерот и прашокот за печиво....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка 2 круши Јаворов сируп (по желба) НАЧИН НА...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од компир

Потребно: 500гр компир Маслиново масло Сол Бибер Црвен пипер Триена сол Лук во прав Рендан кашкавал Подготовка: Компирот излупете го и исечкајте го на многу тенки листови. Наредете го на поголема чинија,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини што секогаш успеваат

Потребно: 120гр путер (маргарин) 250гр шеќер 2 јајца (на собна температура) 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво ½ лажичка сода бикарбона ¼ лажичка сол ½ шолја какао ½ шолја млеко ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Омлет мафини со пармезан

Потребно: 8 јајца 2/3 шолја вода 50гр пршута 1/4 шолја рендан пармезан 1 стапче праз Сол Бибер Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Калапот за мафини премачкајте го со малку масло....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски мафини за појадок

Потребно: За 12 мафини 2 помали тиквици Малку сол 2 јајца 1 прашок за печиво 1 чаша јогурт 4 лажици масло 2 чаши брашно Подготовка: Вклучете ја рерната да се загрее на 200...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби мафини +9м.

Потребно: 1 мала чаша пченкарно брашно 1 мала чаша мелени овесни снегулки 1 жолчка 20гр несолен путер (стопен на пареа) 3-4 листа обарена блитва (може и спанаќ) 1- 2 лажици рендана...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски мафини +12м.

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка: Излупете и исечкајте ја крушата на ситни...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: