РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Засладете се со вкусни чоколадни мафини за кои се потребни 20 минути и 4 состојки.

Потребно:

  • 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс)
  • 300 гр млечна чоколада
  • 90 гр карамел фил
  • 50 гр печени кикиритки

Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги и измешајте со кремот од карамела. Сè убаво соединете. Во друг сад измешајте ги пченкарните снегулки со растопената чоколада, па сè убаво измешајте. Во калапот за мафини прво сипете го чоколадниот фил со снегулки, па одозгора истурете малку фил од карамела и уште еден слој чоколаден фил со снегулки. Наполнете го целиот калап. Ставете ги мафините и оладете ги околу 10 минути, потоа извадете ги од калапот и послужете. Добар апетит!