дома тагови „мозочна магла“

Ознака: „мозочна магла“

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две години по инфекцијата, покажува новото истражување. Професорот Пол...

КОВИД-19 МОЖЕ ДА ГО ЗАБРЗА СТАРЕЕЊЕТО ЗА 20 ГОДИНИ: Истражувачите објаснуваат како

Иако коронавирусот е респираторно заболување, заразените пациенти доживуваат голем број ефекти врз мозокот, што доведува до симптоми како што се мозочна магла, конфузија, губење на мирис и вкус со ризик од...

Најнова студија: Ковидот може да предизвика промени во мозокот

Ковид-19 може да предизвика намалување на мозочната маса, да влијае на намалување на сивата материја во областите што ги контролираат емоциите и меморијата, како и да ја оштети областа што го...

Лекарите предупредуваат на загрижувачки симптоми: НИКОГАШ НЕ ИГНОРИРАЈТЕ ГИ ОВИЕ СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД-19

Лекарите и научниците сè уште учат за долгорочните ефекти на Ковид-19, па дури и со вакцините и бустерите кои ни се достапни, симптомите може да траат. „Долгорочниот Ковид или пост-акутен Ковид...

ОВА СЕ РАНИТЕ СИМПТОМИ НА СТЕЛТ ОМИКРОН: Знаци дека сте заразени со подваријантата уште...

се уште е рано да се зборува за оваа подваријанта на вирусот, бидејќи малку се знае за неа, но многумина се прашуваат колку е опасен и како изгледаат неговите симптоми. Два најрани...

Имате главоболки, хронично сте уморни, не може да се концентрирате: СИГУРНИ ЗНАЦИ дека веќе...

За коронавирусот често се дискутира во стилот црно-бело: или ја добивате болеста или не, или се разболувате или не, или оздравувате или заминувате. Но, постои и средина во сето тоа: околу...

ВО ФОКУСОТ: Дали Ковид-19 предизвикува когнитивни проблеми или потенцијални симптоми на деменција?

Идентификувањето на тоа како се поврзани Ковид-19 и невролошките проблеми ќе биде клучно за развивање ефективни превентивни и терапевтски стратегии за решавање на напливот на неврокогнитивни нарушувања што очекуваме да ги...

Оние кои прележале Ковид-19 може да имаат значително намалена интелигенција, открива голема студија

Луѓето кои прележале Ковид-19 може да имаат значително намалена интелигенција, според новото истражување објавено во списанието „EclinicalMedicine“. Се работи за уште еден симптом на долга форма на Ковид кој влијае на телото...

Нова студија со загрижувачки резултати: „Мозочна магла“, отежнато дишење, губење на вкус и мирис,...

Нова студија открива колку навистина можат да траат симптомите на „долг-Ковид“, а резултатите се загрижувачки. Сите сме слушнале за „долг-Ковид“ и што носи со себе, а многумина кои и ги доживеале овие...

Истражување: И пациентите кои не биле хоспитализирани имаат долгорочни последици од Ковид-19

Истражувачите од Northwestern University Feinberg School of Medicine откриле многу докази за когнитивна дисфункција кај повеќе пациенти кои со месеци имале симптоми на Ковид-19, а не биле хоспитализирани. Најчестите симптоми биле мозочна...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЧЕСТО СЕ ЖАЛИ ДЕКА Е ЗАМОРНО? Можеби му недостасува овој важен витамин

Доколку детето често се жали дека е исцрпено или уморно, покрај недостатокот на сон, може да има и недостаток на одреден витамин во организмот. Како...
error: