дома тагови неонатолог

Ознака: неонатолог

Д-р сци. Александар Сајковски: АТОПИСКИ ДЕРМАТИТ – Заштитете го вашиот филагрин

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог   Атопискиот дерматит или уште познат како егзема е една хронична состојба на интензивен пруритус со сува кожа. Започнува најчесто уште во раната детска возраст и...

Д-р сци. Александар Сајковски: DR LEO BABY – НАЈДОБРОТО ЗА ВАШИОТ НОВ УНИВЕРЗУМ

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог   Драги родители, Крајот на годината е време на можеби најубавите празници. Новогодишните и божиќните празници се денови на семејна љубов, песна и емоции. Но, ако веќе...

Проф. д-р Аспазија Софијанова: НОВИОТ ТРЕНД ЌЕ НОСИ СЕ ПОВЕЌЕ ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Бројни се предизвиците со кои се соочува едно предвремено родено новороденче - во месецот посветен на подигање на свеста за предвремено родени деца – НОЕМВРИ, разговараме со проф. д-р Аспазија...

СВЕТСКИ ДЕН НА ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА (17 НОЕМВРИ) Д-р Рената Димитриоска: Неизвесна битка за...

  ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Раѓањето кое започнува пред 37 гестациска недела се смета за предвремено раѓање. Тоа започнува или како предвремени контракции кои се јавуваат во правилни интервали пократки од 30 минути, или пак...

Д-р сци. Александар Сајковски: ДОБРО УТРО, ДРАГО НАШЕ!

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦     Уште за време на бременоста родителите ја тренираат оваа насловна реченица. Кога ќе го добиете вашето новородено дете, односно вашиот нов универзум, започнувате со обид...

Д-р сци. Александар Сајковски: ЧУДЕСНИОТ СВЕТ НА ВИТАМИН Д

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦    Иако е првиот опис на рахитисот како клиничка состојба даден од Whistler & Glisson околу 1600 година, дури во 1918 Sir Edward Mellanby го поврзува...

Прим. д-р мед. науки Душко Фидановски: Повеќесистемскиот воспалителен синдром (MIS-C) најчесто се јавува кај...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „М УЛТИСИСТЕМСКИ ИНФЛАМАТОРЕН СИНДРОМ (MIS-C) е болест која се јавува кај децата, а која прв пат се појавува заедно со пандемијата со SARS-CoV-2 вирусот (предизвикувач на COVID-19) во светот. Првите случаи...

2. РОДЕНДЕН НА ПЕДИЈАТАР.МК Д-р сци. Александар Сајковски: Порталот ПЕДИЈАТАР.МК е моето прво секојдневно...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Сајковски, Педијатар.мк денеска одбележува две години од своето постоење. Кога би се вратиле малку наназад и би направиле една мала ретроспектива, што е она што би го издвоиле во...

СВЕТСКИ ДЕН НА ПРЕДВРЕМЕНО РОДЕНИ ДЕЦА (17 НОЕМВРИ) Д-р Маргарита Камбовска: Општа незрелост на...

ПИШУВА: Д-р Маргарита Камбовска специјалист педијатар – неонатолог  Недоносени новороденчиња Според последната класификација, новородените породени пред 37. гестациска недела од бременоста (или 259 денови) се сметаат за недоносени, односно предвремено родени бебиња. Недоносено новороденче е...

Д-р сци. Александар Сајковски: ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА – Заштитете го вашето...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   Aктуелната пандемија со Covid-19 доведе до бројни дилеми и непознаници во професионалната медицинска јавност, но истовремено на сите ни го промени стилот на живеење и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: