дома тагови омикрон

Ознака: омикрон

Ни се заканува ли нов бран: Новите подваријанти на омикрон може да го избегнат...

Две нови подваријанти на омикрон можат да ги избегнат антителата од претходната инфекција доволно добро за да предизвикаат нов бран, но се многу помалку способни да напредуваат во крвта на луѓето...

Двојно повеќе невакцинирани од вакцинирани деца се хоспитализирани поради омикрон

Стапката на хоспитализација кај невакцинираните деца на возраст од 5 до 11 години е двојно повисока во однос на вакцинираните во периодот на рекордно зголемување на новите случаи на КОВИД-19 предизвикани...

Нова студија: Симптомите на омикрон кај вакцинираните лица траат два дена пократко отколку кај...

Нова студија на Кралскиот колеџ во Лондон и научниците од ЗОЕ покажала дека луѓето кои ќе се заразат со омикрон имаат помалку сериозни симптоми од оние кои се заразени со делта...

Овие симптоми на настинка може да значат дека сте заразени со омикрон

Без разлика на бројот на случаи и значително ублажените мерки, пандемијата сè уште не е завршена. Новите варијанти, особено омикронот, се многу заразни, па затоа треба да се биде внимателен, особено...

Коронавирусот не се откажува, листата на симптоми се шири: Еве кои промени (по ново)...

Научниците открија дека рекордни 4,9 милиони луѓе имале Ковид-19 во Велика Британија минатата недела. Во Англија секој 13. е заразен со вирусот, а Шкотска објави дека 1 од 12 лица кај...

КОВИД-19: Омикрон „помалку сериозен“ од делта варијантата за деца под пет години, тврди студија

Нова американска студија сугерира дека децата помлади од пет години заразени со варијантата омикрон имаат помал ризик од сериозни здравствени исходи од оние деца кои се инфицирани со варијантата делта. Резултатите од...

НОВА ВАРИЈАНТА, НОВИ СТРАВУВАЊА: XE – Хибридниот сој на коронавирусот е можеби уште позаразен...

Токму кога сите воздивнуваме поради намалениот број случаи на КОВИД, нова варијанта излезе на виделина. Според Светската здравствена организација (СЗО), откриена е нова варијанта на коронавирусот, наречена XE, а она што...

КАКО ОМИКРОН ВЛИЈАЕ НА ДЕЦАТА И БЕБИЊАТА: Ако детето има еден од овие пет...

Ако имате бебе или други помали деца дома, можеби сте загрижени поради порастот на случаите на Ковид-19 предизвикан од варијантата омикрон. Откако Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) го објавија...

Омикрон останува заразен на различни површини подолго од оригиналниот коронавирус

Најновите лабораториски експерименти покажаа дека честичките на омикрон можат да преживеат на различни површини и се заразни подолго од оние на оригиналниот вирус SARS-CoV-2. Истражувачите откриле дека на мазни површини, како што...

KОЛКУ ЛЕСНО СЕ ШИРИ И ДАЛИ ПРЕДИЗВИКУВА ТЕШКА БОЛЕСТ: Научниците идентификуваа нова варијанта на...

Нова варијанта на Ковид-19, неофицијално наречена „делтакрон“ бидејќи е комбинација од варијантите делта и омикрон е откриена кај мал број случаи во Франција, Холандија и Данска, објави Светската здравствена организација. Бидејќи има...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол ...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата....

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се...

Д-р Ранко Рајовиќ: РАНОТО ДЕТСТВО Е ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ПОДОЦНЕЖНИОТ УСПЕХ: Каде грешиме во...

Досадата е еден вид стрес и непријатна состојба. Кога им е досадно, и возрасните и децата се трудат да се ослободат од тоа чувство,...

ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА: Кои активности се дозволени по породувањето

По породувањето, со вистинските активности и вежби можете да ги вратите во претходната состојба стомакот, градите, колковите и грбните мускули и да добиете нормална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 200гр печено бело пилешко месо 4 лажици павлака 1 кромид 1 китка магдонос 1 рака семки од тиква 1 рака семе од сончоглед ...

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги...

Што се крие зад необјаснетите случаи на тежок хепатитис кај децата: Научниците со објаснување...

Необјаснетите случаи на тежок хепатитис, пријавени кај скоро 400 деца ширум светот, би можеле да бидат резултат на низа промени во телото предизвикани од...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Потребно: За 4 лица 1л зеленчукова бистра супа 250гр спанаќ 1 кромид 400гр ориз 100мл бело вино 4 лажици масло за јадење 2 лажици путер ...

„ЖАН МИТРЕВ ЛАБС“ НА НОВА ЛОКАЦИЈА: Отворени нови и современи специјалистички лаборатории во Скопје...

Со цел приближување на лабораториските услугите до потенцијалните клиенти, почнувајќи од 16 мај, официјално започнаа со работа лабораториите под брендот „Жан Митрев Лабс“. Во овие...

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка...
error: