дома тагови опоравување

Ознака: опоравување

На што треба да внимавате по породување со царски рез

Царскиот рез за разлика од минатото, денес не претставува високо ризична операција, но по неа неопходно е време за опоравување и зараснување на раната. Станува збор за операција при која бебето...

НОВА СТУДИЈА: Над 70% хоспитализирани лица не се опоравуваат од КОВИД-19 ни по една...

Помалку од 30 проценти од пациентите кои биле хоспитализирани поради КОВИД-19 имале симптоми и по отпуштањето од болница, велат дека се чувствуваат комплетно опоравени една година подоцна, покажала студија која нуди...

Како најбрзо да се опоравите по царски рез и што никако не смеете да...

Царскиот рез е операција со која бебето се раѓа низ рез на стомачните ѕидови и матката. Како и по секоја друга операција, и по царскиот рез потребно е време за опоравување...

ПОТРЕБНИ СТЕ МУ НА БЕБЕТО: 4 важни совети за побрзо опоравување по царскиот рез

Ова се неколку начини со кои можете да го забрзате вашето опоравување по поридувањето со царски рез и што побрзо во целост да му се посветите на бебето. Мора многу да...

БЕЛИТЕ ДРОБОВИ на пациентите со КОВИД-19 во повеќето случаи се опоравуваат по три месеци...

Белодробното ткиво на пациентите со тешка форма на КОВИД-19 во повеќето случаи покажуваат добро опоравување три месеци по хоспитализацијата, укажува нова студија. Имено, преостанатите оштетувања во белодробното ткиво биле ограничени и...

ЦАРСКИ РЕЗ ИЛИ ПРИРОДНО ПОРОДУВАЊЕ: Кои се разликите во процедурата, опоравувањето и компликациите

Вагинално породување или царски рез – дилема која трае години наназад и за која многу често се зборува. Царскиот рез е операција која може да биде планирана или пак итна, доколку...

Пет митови за породувањето со царски рез – тоа не е породување, не можете...

Голем број трудници во земјава, но и во светот, се пораѓаат со царски рез.Иако бројката е голема, и натаму постојат погрешни уверувања за овој начин на раѓање на детето. Царскиот рез...

Кои се одговорите на најчестите прашања за интимниот однос по породувањето

Иако често не се зброува за тоа, мајките многу често се прашуваат кога можат да стапат во интимен однос по породувањето. Со оглед дека породувањето го исцрпува целото тело, потребно е...

НОВА МЕТОДА НА ПОРОДУВАЊЕ: Што е и како се прави француски царски рез?

Царскиот рез денес, кај нас, но и во светот е најчеста хируршка операција и околу 30% од децата се раѓаат со царски рез, т.е. речиси секое трето породување се довршува со...

Сексуални односи по породувањето: Куси одговори на најважните прашања

Иако често не се зборува за тоа, мајките многу чести прашуваат кога е време за сексуален однос по породувањето. Породувањето целосно го исцрпува телото, и е потребно време жената да се...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: