КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА ГРИП ВО БРЕМЕНОСТA: Високата температура намалете ја на 2 начина, а овие работи се најважни за закрепнување

Како да разликувате грип од настинка во бременоста и што е најважно за опоравување.

Познато е дека во бременоста имунитетот ослабува, па затоа не е реткост и повеќе и почесто да добивате некои респираторни инфекции. Меѓутоа, во периодот кога чекате бебе, треба да бидете особено внимателни, особено затоа што лекувањето не е исто како претходно, а и симптомите можат да бидат многу поизразени. Она што често предизвикува дилема е дали сте настинати или имате грип. Додека настинката обично поминува брзо и без компликации, грипот е многу посериозна состојба која бара посета на лекар и подолго закрепнување.

Ова се најчестите симптоми на грип за време на бременоста:

 • се јавува ненадејно, за разлика од настинката.
 • треска придружена со висока температура и над 38
 • интензивна болка во мускулите
 • болки во грлото, кои се влошуваат на вториот или третиот ден
 • силна главоболка
 • слабост и замор
 • кашлица која може да стане тешка
 • повремена мачнина, повраќање и дијареа

Доколку ги имате овие симптоми, важно е веднаш да посетите лекар, кој сигурно ќе ви препише соодветна терапија и ќе ви даде безбедни лекови.

Работи кои исто така можат многу да ви помогнат се:

 • одмор
 • многу течности, за смирување на воспаленото грло и спречување на дехидрација, што е многу опасно за време на бременоста
 • редовни оброци, дури и ако немате апетит. Фокусирајте се на храна која го зајакнува имунитетот со витамин Ц (портокал, грејпфрут, киви, кељ, брокула, спанаќ) и која е богата со цинк (пилешки гради, житарки, јајца, наут, семки од тиква)
 • мед за смирување и сузбивање на постојаната кашлица, која е особено проблематична за време на бременоста.

Како да ја намалите температурата без лекови?

Што се однесува до лековите за намалување на температурата, парацетамолот се смета за најбезбеден, но консултирајте се со вашиот лекар за тоа што да земате и колку да направите пауза помеѓу дозите. Како прва помош при висока температура најмногу ќе ви помогне туширањето со млака вода најмалку 20 минути. Не се прегревајте, носете лесна памучна облека која ќе ви помогне полесно да се потите и да се ослободите од вирусот и температурата.