дома тагови осаменост

Ознака: осаменост

Паметните телефони ги прават децата несреќни, покажуваат студиите

Експертите предупредуваат дека се поголемата употреба на паметни телефони ги прави децата склони кон сериозни психички проблеми, односно дека прекумерната употреба на мобилни телефони влијае на нивната психа. Денес, зависноста од паметни...

Дали знаете која неочекувана „болест“ најмногу ги мачи новопечените мајки?

Новопечените родители често имаат некои очекувања и планови кога бебето ќе дојде на свет. Но, набрзо стануваат свесни дека плановите, еден по друг, паѓаат во вода. Ненаспаност, физичка и ментална исцрпеност,...

Проф. д-р Манфред Шпицер, психијатар: НА 12-ГОДИШНО ДЕТЕ НЕ МУ ТРЕБА ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН, ДУРИ...

Мобилните телефони ги прават децата krank (болни), dumm (глупави) и süchtig (зависни), е заклучокот од предавањето на меѓународно признатиот германски невролог, психијатар и психолог Манфред Шпицер, одржано во рамките на едно...

МОЕТО ДЕТЕ НЕМА ПРИЈАТЕЛИ: Совети што да правите во случај никој да не сака...

Сара е четврто одделение и нетрпеливо ги брои деновите до промена на училиштето и тоа од две причини: „Затоа што тогаш конечно ќе си заминам од ова одделение, но и затоа...

Психолог открива: КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ Е ЖРТВА НА ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО?

„Р одителите треба да разберат дека, со оглед на нашата култура, повеќето деца за жал ќе се однесуваат насилно бидејќи таквото однесување е обликувано од денешните содржини на телевизија, интернет и социјалните...

Како да препознаете асоцијално однесување кај детето?

Една шведска студија правена на 900 испитаници покажала дека лицата кои биле изолирани од своите врсници за време на адолесценција, во средното доба, односно во четириесетите години имале многу почесто здравствени...

АКО СТЕ ТАЖНИ И ТИЕ СТАНУВААТ ПОРАЗДРАЗЛИВИ: Бебињата ги препознаваат емоциите на своите родители...

Повеќето родители веруваат дека бебињата, барем пред наполнети шест месеци, не се во состојба да ги препознаат емоциите на другите, но грешат. Новороденчињата можат да разликуваат емоции од моментот кога ќе...

Кои се најважните работи што татковците треба да им ги пренесат на своите ќерки

Истражувачите откриле дека на девојките кои имаат близок однос со своите татковци им е полесно да го регулираат чувството на осаменост. Како што растат девојчињата, нивната силна приврзаност со татковците исто...

Која ненадејна состојба ги зафаќа речиси сите нови мајки

Новите родители често имаат некои очекувања и планирања кога бебето ќе дојде на свет. Но, многу брзо стануваат свесни како плановите, еден по друг, паѓаат во вода. Ненаспиеност, физичка и ментална...

Како изгледа да се биде во осми месец од бременост за време на изолација:...

Со оглед дека многу трудници сега се наоѓаат во многу незгодна и тешка ситуација, одлучивме со вас да споделиме приказна на Александра Матзел, уметник, модел, но и идна мајка која се...

Најнови вести

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...

ПОРАЗИТЕЛЕН ПОДАТОК: Секое петто дете има проблеми со менталното здравје

Речиси на шест деца од секоја училница во Велика Британија им е потребна поддршка поради нарушено ментално здравје и се соочуваат со проблеми во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ситни колачи со мандарини

Потребно: За џемот од мандарини: 300 гр парчиња мандарини 50-100 гр шеќер 15 гр пченкарен скроб За филот од мандарини: 25 мл вода 4 гр...
error: