дома тагови оштетувања

Ознака: оштетувања

Д-Р КАТЕРИНА ВАСИЛЕВА-ДИМОВСКА: Дијагностицирање на синдромот „млитаво дете“

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева-Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦  Синдромот „млитаво дете“ (floppy infant) или нарекуван уште синдром на „кукла од крпчиња“ се карактеризира со хипотонија чии симптоми всушност манифестираат болести или состојби од централно или...

ПРИМ. Д-Р БОРИСЛАВ ГОГУШЕВСКИ: Ушна маст – тоалета, користење на стапчиња за уши –...

ПИШУВА: Прим. д-р Борислав Гогушевски, оториноларинголог ♦♦♦♦♦♦♦  Честопати проблемите поврзани со субјективно чувство на запушеност на ушите, намален слух доаѓа поради присуство на насобрана ушна маст во надворешниот ушен канал. Ушната маст е производ на...

БЕЗГРИЖНО ЛЕТО: Дали на детето му се потребни очила за сонце?

Децата во текот на годината повеќе се изложуваат на сонце од возрасните. Ова зголемено изложување на сончева светлина го зголемува ризикот од оштетувања на окото од ултравиолетовата светлина (УВ) – невидливо...

Ковид-19 не ги оштетува само белите дробови, туку и срцето, мозокот и бубрезите, покажува...

Британска студија сугерира дека Ковид-19 предизвикува долгорочни оштетувања на органите кај хоспитализираните пациенти. „Оваа студија докажа дека Ковид-19 не ги ​​оштетува само белите дробови, туку и срцето, мозокот и бубрезите“, рече д-р...

Зошто КОВИД-19 може да трае и со месеци, а пациентот да се води дека...

Со обдукција на белите дробови на пациенти кои починале како последица на КОВИД-19, патолозите во повеќето случаи откриле трајни и големи оштетувања, а тоа сознание на научниците може да им помогне...

Чадот од цигарите го оштетува видот кај децата

Изложеноста на дим од цигари во истражување на научници од Хонг Конг, поврзана е со зголемен ризик за развој на проблеми со видот кај децата. Истражувачите додаваат дека чадот од цигарите во...

Мајки, тестирајте ја цуцлата пред секое давање на детето

Повеќето мајки не се запознаени дека е добро цуцлата да се тестира секојдневно, но такви упатства може да се најдат и во самото пакување на цуцлите. Тестот е брз и краток,...

Препознајте проблеми со слухот на детето

Проблемите со слухот тешко се препознаваат, а вистинската дијагноза е од големо значење за брзо и ефикасно лекување. Често се случува родителите да откријат дека детскиот слух е оштетен дури кога...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: