дома тагови паштета

Ознака: паштета

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детска домашна паштета 

Потребно: 600гр бело пилешко месо 2 морковз 10. граничиња свеж магдонос  4 лажици павлака 1 лажица маслиново масло Подготовка: Исечкајте го пилешкото месо на парчиња и ставете го да се вари....

6 намирници кои децата не смеат често да ги јадат

Прехранбените навики кои ги усвојуваме во најраната возраст одредуваат каква храна ќе преферираме подоцна во животот. Сите понекогаш на децата им нудиме “брза“ храна, најчесто поради немање време, но кои се...

Зошто не е добро на децата да им се даваат смоки и паштета?

Во исхраната на децата треба да се избегнуваат намирници како смоки или паштета. Зошто? Па, ако обрнете внимание на декларацијата, се ќе ви биде јасно, предупредуваат нутриционистите. СМОКИ – Пченкарно брашно, кикирики,...

Кои намирници децата не смеат често да ги јадат

Прехранбените навики кои ги усвојуваме во најраниот период од животот, одредуваат каква храна ќе претпочитаме и подоцна. Сите понекогаш на децата им нудиме и брза храна, главно поради недостигот на време,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Паштета со пилешко

Потребно: Парче бело пилешко месо Еден морков Половина китка магдонос или една четвртина целер Неколку лажици павлака или маслиново масло Подготовка: Исечкајте го пилешкото месо на парчиња и ставете го да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Паштета од леблебија

Потребно: Една шолја сварена леблебија (250мл)* Едно чешне лук Три-четири лажици маслиново масло Половина лаж7ичка сечан магдонос (ако користите свеж, 2-3 гранчиња) Сол и бибер по вкус Вода, ако е потребно...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: