дома тагови пестициди

Ознака: пестициди

Список на овошје и зеленчук со најмногу и најмалку пестициди

Организацијата „Environmental Working Group (EVG)“ секоја година ги анализира најновите податоци од Министерството за земјоделство на САД (USDA) со цел да направи список на намирници, односно неорганско овошје и зеленчук со...

Тешки метали во храната за бебиња и мали деца: ФДА ќе предложи ограничување на...

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) планира да предложи ограничувања за арсен, олово и жива во храната за бебиња, преземајќи мерки два месеци по конгресниот извештај за откриени производи...

Изложеноста на пестициди во бременоста може да доведе до развој на тумори на централниот...

Се чини дека изложувањето на широк спектар на пестициди за време на бремноста може да доведе до развој на тумори на централниот нервен систем кај децата. Ризикот бил 2,5 пати поголем,...

Д-р Емилија Петановска-Костова: Загадувањето на воздухот ја зголемува стапката на спонтани рани абортуси, предвремени...

ПИШУВА: Д-р Емилија Петановска-Костова гинеколог  ♦♦♦♦♦♦♦ Користењето на дрога или хронична терапија исто така играат голема улога во репродуктивната можност кај една двојка. Постојат промени на репродуктивниот систем кои се предизвикани од одредени видови медикаменти...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Зошто опаѓа коефициентот на интелигенција кај децата

ПИШУВА: Проф. д-р Бранимир Несторовиќ педијатар пулмолог-алерголог ♦♦♦♦♦♦♦  Се зборува доста за новите откритија, дека коефициентот на интелигенција на новите генерации почнува да покажува знаци на опаѓање. Причината, воглавно, се наоѓа во помалку креативниот начин...

Најдобар начин за миење на овошје и зеленчук прскано со пестициди

Децата се поподложни на токсини од возрасните. Американската академија за педијатрија предупредила дека изложеноста на пестициди во раната возраст е поврзана со рак кај децата, намалена когнитивна функција и проблеми во...

Асс. д-р Весна Мицевска: Во случај на труење НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА давање млеко, вода...

ПИШУВА: Асс. д-р Весна Мицевска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  АКУТНИ ИНТОКСИКАЦИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ (2) Со оглед на сериозноста на здравствените нарушувања кои може да ги предизвикаат голем број отровни супстанции и лекови, многу важно е навременото...

Асс. д-р Весна Мицевска: Децата најчесто се трујат со лекови кои ги наоѓаат во...

ПИШУВА: Асс. д-р Весна Мицевска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦  АКУТНИ ИНТОКСИКАЦИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ (1) Акутна интоксикација претставува состојба на акутно труење со отровни супстанци или прекумерна доза на супстанции кои инаку не се отровни Акутните труења во...

Интервју со д-р сци. Александар Сајковски: Инциденцата на аутизмот несомнено асоцира со технолошкиот развиток...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Дискусија, разговор, изнесување на факти особено во сите релевантни медиуми, дебатни емисии во кои ќе учествуваат оние кои се против и оние кои се за вакцинациите е најдобар и...

Интервју со д-р сци. Александар Сајковски: Мој топол совет за секое бебе кога ќе...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Има еден феномен кој е многу интересен. Ние велиме дека секое бебе кога се раѓа, независно дали е предвремено или доносено, се раѓа имунокомпетентно, но е имунодефицитно. Ќе ве...

Најнови вести

М-р Марина Крстиќ: Целосната инклузија на децата со пречки во развојот во редовните училишта...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Инклузивното образование во согласност со нашироко прифатената дефиниција предложена од УНЕСКО е: „Процес...

Една метода на родителство може да ги направи децата асоцијални. Еве која

Според нова студија објавена во списанието на Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија, начинот на кој ги воспитуваме нашите деца може да направи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Потребно: 3 јајца Прстофат сол 180 гр шеќер 10 гр ванилин шеќер 150 мл масло 150 мл млеко 380 гр брашно 10 гр...

КОИ СЕ ПРЕДНОСТИТЕ АКО РОДИТЕ ДЕТЕ ПО 35. ГОДИНА: Мајките живеат подолго, а бебињата...

Сте станале мајка по 35. година? Истражувањето на Универзитетот Архус во Данска покажува дека децата родени од жени постари од 35 години имаат одредени...

ШТО ТРЕБА ДА МОЖЕ ДА ПРАВИ БЕБЕ НА 3 МЕСЕЦИ: Руски педијатар открива –...

Од моментот на раѓање, бебето континуирано се развива и се прилагодува на новите животни услови. Тоа често расте толку брзо што немаме време да...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери...

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА СЛУЧАИ НА СИФИЛИС: NHS со нов гајдлајн за трудници –...

Лекарите забележале „зголемен број на дијагнози“ на средновековни сексуално преносливи инфекции и кај идните мајки и кај неродените бебиња. Претходно, здравствените работници беа на штрек...

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...
error: