дома тагови плод

Ознака: плод

Д-р Кристинка Пајаковска: КАКО ИЗГЛЕДА ПОРОДУВАЊЕ ВО ВОДА – Раѓањето во вода е личен...

ПИШУВА: Д-р Кристинка Пајаковска специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ Породување во вода Раѓањето во вода е личен избор на пациентката Oвој начин на породување има голем број на предности и за мајката и за бебето. Топлината на водата го...

Интервју со д-р Надица Божиновска: Голем дел од жените со гестациски дијабетес немаат никакви...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „В о 2019-та година една од шест бремени жени имала гестациски дијабетес. Оваа голема застапеност, пред се, се должи на животните навики и начинот на кој функционира општеството во 21-от век“,...

ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС: Како се лекува покачениот шеќер во бременоста и како влијае на плодот?

Зголемениот шеќер во крвта претставува се почеста појава кај луѓето. Лошата исхрана и животните навики се причина за појава на дијабетес, што може да влијае на различни сегменти на здравјето. Доколку жената...

Трудниците би требало да спијат на лева страна. Знаете ли зошто?

Спиењето на страна, особено на лева страна им се препорачува на жените за време на бременоста, оти тоа е најбезбедниот начин на спиење за бебето во стомакот на мајката. Но, зошто...

Ултразвучен преглед и кратенки: Научете сами да читате резултати

Покрај потврдување на самата бременост, ултразвучниот преглед се прави да се утврди дали бебето е живо и колку плода има во матката. Со овој преглед се одредува и староста на самата...

Д-р Маќули Хаџи-Лега: Кај надносени бебиња често се јавува заматена плодова вода, а тоа...

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦ Поминат термин за породување Терминот за породување според светските протоколи е две недели после поминување на веројатниот термин на породување по којшто ние се ориентираме...

Задолжителни прегледи во бременоста

Во текот на бременоста треба да се направат  10 прегледи доколку сте прворотка, а кај повеќеротки 7 прегледи. Кај високоризични бремености и по потреба, бројот на прегледи е поголем. Секој месец...

Ризик фактори во бременоста

Во бременоста ризик факторите може да се поделат во четири групи   Фактори од страна на мајката Од страната на постелката и матката Од страна на плодот Надворешни фактори Семејната, личната, репродуктивната...

Интервју со д-р Маќули Хаџи-Лега: Трудниците да не се плашат – паѓањето на мукозното...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.com.mk   Голема неизвесност, страв, огромен број на прашалници и измешани чувства имаат бремените жени во очекување на чинот на породување. Кога започнува породувањето, кои се првите знаци кои најавуваат скорешно...

Д-р Јорданчо Иванов: Чинот на раѓање е круна на целото водење на бременоста

ПИШУВА: Д-р Јорданчо Иванов специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ ВОДЕЊЕ НА БРЕМЕНОСТА И ПРЕГЛЕДИ – 3 ТРИМЕСТАР Бременоста трае десет лунарни месеци, 40 недели или 280 дена. Поделена е на три триместри. Првиот триместар го опфаќа периодот...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка крем супа за големи и мали

Потребно: 300гр бело пилешко месо 2 моркова 1 пашканат 2 компира Карфиол или брокула (помала китка) Магдонос 200мл павлака за готвење Сол Бибер ...

ПРВА ПОМОШ: Како да помогнете кога детето се гуши од парче храна?

Секој родител кој доживеал детето да се загрцне и да почне да се гуши од проголтано залче храна, знае за каква ноќна мора се...

БЛАГИ ИЛИ УМЕРЕНИ НУСПОЈАВИ: Вакцината Модерна има 96 процентна ефикасност кај деца од 12...

Американската компанија Модерна објави дека нејзината вакцина против коранвирусната болест е ефикасна 96% кај децата на возраст од 12 до 17 години, според резултатите...

Д-р Билјана Ивановска-Аџиевска: АЛЕРГИИ НА ОЧИТЕ КАЈ ДЕЦАТА

ПИШУВА: Д-р Билјана Ивановска - Аџиевска специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Пролетта е сезоната на поубаво време и нови почетоци, но новите растенија кои се појавуваат секоја пролет можат да...

Што предизвикува крварење од носот во бременоста и совети како тоа да го решите

Во бременоста може да дојде до затнување, но и до крварење од носот. Не се грижите доколку забележите траги крв на хартиеното шамивче. Што...

Кога е време бебето да лежи на стомак?

Лежењето на стомак има одредени предности за бебињата, оти во таа положба тие ги јакнат мускулите, учат разни движења и ја подобруваат координацијата. Сепак,...

Како воспалените непца го зголемуваат ризикот од тешка форма на КОВИД-19?

Познато се дека проблемите со забите може да предизвикаат сериозни забоувања и да го зголемат ризикот од срцев удар или белодробни болести. Нова научна...

НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ: Зошто 1 од 50 пациенти со КОВИД-19 развива мозочен удар

Бројни студии покажуваат дека новиот коронавирус SARS-CoV-2 влијае на мозокот предизвикувајќи губење на осетот за мирис и за вкус, вртоглавица, болки во мускулите, замор...

Пандемијата трае, не се опуштајте: Преполна чекална, пациенти и персонал без маски се знак...

Сте ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 и недолго потоа се чувствувате слободно да им се вратите на вашите секојдневни обврски и...

Има ли разлика во која рака ќе ја примиме вакцината против Ковид-19

Очекуваните несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и...

Арчи го слави 2. роденден! Принцот Хари и Меган објавија нова фотографија од нивниот...

Војводата и војвотката од Сасекс објавија нова слика од нивниот син Арчи за да го прослават неговиот 2. роденден. Сликата, која е објавена на страницата...

Фајзер во септември ќе побара дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 за...

Фајзер најверојатно ќе побара дозвола за итна употреба од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за својата вакцина против Ковид-19 наменета за деца...

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум...

КОВИД-НОКТИ: Водечки британски научник предупредува дека овие промени може да бидат знак дека сте...

Линиите или бразди по ноктите можат да бидат јасен знак дека сте прележале коронавирус, тврди професорот Тим ​​Спектор, креатор на апликацијата Zoe Covid Symptom...

Ковид-19: Ќе се изненадите со какви тестови ги тестираат децата во градинките во Австрија

Нов тест во облик на лижавче се дава во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не наидува на одобрување кај најмладите. Иако...
error: