дома тагови проценка

Ознака: проценка

КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ ДИШЕЊЕТО НА ВАШЕТО ДЕТЕ Е ЛОШО: Лекар предупредува на 4...

Периодот на вируси и бактерии е во тек, па ако имате дете кое оди во колектив, сигурно знаете дека затнатиот нос е редовна состојба. А ако неодамна сте станале родители и...

ОНА ШТО НАЈМНОГУ ГИ ЗБУНУВА МАЈКИТЕ КАЈ ДОЕЊЕТО: Како да знаете дека бебето доволно...

Мајките кои дојат, особено ако се „почетнички“, мака мачат со едно прашање, а тоа е - како да знаете кога бебето е сито. Градите не се калибрирани и на нив не...

М-р Светлана Трнинкова: Едноставен цртеж на човечка фигура ја открива менталната возраст на детето...

ПИШУВА: М-р Светлана Трнинкова логопед, ООУ „Ванчо Прке“ - Штип ♦♦♦♦♦♦♦ Детскиот цртеж е многу суптилен и дава одраз на реалната психофизичка состојба на детето. Водејќи грижа за моторната страна на детскиот цртеж, начинот на...

Како да знаете колку време бебето треба да биде будно и што укажува дека...

Нетрпеливост, извивање на грбот, двиења со нозете и претерано плачење се некои од работите на кои треба да внимавате. Кај новороденчињата, преголемиот замор може да биде сличен на симптомите на грчеви...

Систематски прегледи на децата – кога и што се прави

Систематскиот преглед кај децата е еднакво важен како и кај возрасните и тоа поради рано откривање на пореметувања и болести кои можат да го загрозат животот на детето. Со систематски преглед...

Треба ли предучилишните деца да знаат да читаат и пишуваат?

Родителите кои имаат деца во предучилишна возраст имаат дилеми како да се постават кон учењето на читањето и пишувањето. За децата поаѓањето во училиште претставува голема пресвртница и завршување на комплетно...

Најнови вести

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...

НАУЧЕТЕ ЈА РАЗЛИКАТА: Што се гинеколошки брисови, а што е ПАП тест?

Многу жени често се збунети и веруваат дека гинеколошките брисови се исто што и ПАП тестот. Ако и вие сте една од нив, прочитајте...

ТИВОК РЕФЛУКС КАЈ БЕБИЊАТА: Како да ги препознаете симптомите и да му помогнете на...

Рефлуксот, вклучувајќи го и тивкиот рефлукс, е чест кај бебињата. Всушност, се проценува дека околу 50 проценти од доенчињата доживуваат рефлукс во текот на...

Колку сол смее да консумира детето?

Експертите тврдат дека на бебињата до правата година не треба да им се досолува храната, додека во првите шест месеци им треба само грам...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со пилешко и зеленчук

Потребно: 3 парчиња пилешко филе 4 парчиња сланина 4 лажици несолен путер 2 моркова 2 стапчиња целер 1 кромид 6 чешниња лук 1/4...

Британските педијатри сакаат да забранат шамарање на децата: „Тоа никогаш не е прифатливо“

Законите мора да се променат за да се осигура дека удирањето дете не се смета за прифатливо под никакви околности, вели Кралскиот колеџ за...

ПСИХОЛОЗИТЕ ГИ ПОСОЧУВААТ: Седум знаци на родителска исцрпеност

Растењето и воспитувањето деца може да бидат напорни и тешки. Затоа, не е невообичаено да се видат уморни родители кои мислат дека повеќе не...

МОМЧИЊАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА НЕМААТ ИСТИ СИМПТОМИ НА АСПЕРГЕРОВ СИНДРОМ: Девојчињата со Аспергер имаат високо...

Некои невроразвојни нарушувања и потешкотии, генетски промени или потешкотии во учењето не ги погодуваат подеднакво девојчињата и момчињата. Така е и со Аспергеровиот синдром,...

Пет прашања кои ќе ви го зајакнат односот со детето

Одржувањето на семејните врски е клучно за здрав однос со децата. Постојат многу начини на кои можеме да ја негуваме таа врска, а неодамна,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна кремпита

Потребно: 250 гр пишкоти или бисквити 100 мл млеко За филот: 600 мл млеко 80 гр пудинг од ванила (без варење) 100 гр шеќер 200...

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Шест начини на кои родителите ја зголемуваат анксиозноста кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на емоционалната благосостојба на нивните деца. Меѓутоа, понекогаш ненамерните постапки или однесувања можат негативно да влијаат на нивното...
error: