дома тагови речник

Ознака: речник

Две фрази кои родителите треба да ги исфрлат од речникот бидејќи им штетат на...

Постојат некои фрази кои родителите понекогаш им ги кажуваат на своите деца, а кои можат да направат повеќе штета отколку корист. Тоа се зборови кои често ги изговараат без премногу размислување,...

ТАЈНАТА НА ПАМЕТНИТЕ ДЕЦА: Колку повеќе разговарате со вашите деца, толку ќе бидат попаметни

Тајната на паметните деца е во зборовите што ги слушаат од нивните родители – колку повеќе разговарате со вашите деца, толку тие ќе бидат попаметни. Кога родителите реагираат позитивно на интересите на...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите акции ги синхронизираат со звукот на гласот...

СОВЕТИ ОД ЛОГОПЕД: Како детето да научи повеќе зборови

Ова се седум совети од логопеди како родителите да го збогатат речникот на своето дете: Опишувајте сè – Објаснете каде сте, што правите, каде одите, што гледате. Опишете го животот како што го...

М-р Ивана Урдаревиќ: КАКО СЕ РАЗВИВА ГОВОРОТ КАЈ ДЕЦАТА – Децата го учат говорот...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Говорот претставува ментална способност која им овозможува на луѓето во процесот на комуницирање да се служат со организирам симболички систем (јазикот). Развојот на говорот ја...

М-р Ивана Урдаревиќ: КАКО ДА МУ ПОМОГНЕТЕ НА ДЕТЕ КОЕ ПЕЛТЕЧИ? Најпрво разберете ги...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕЛТЕЧЕЊЕ Причините кои доведуваат до пелтечење може да бидат од генетско потекло, причини кои потекнуваат од средината, од секојдневието, хронични причини. Понекогаш пелтечењето се јавува и...

М-р Светлана Трнинкова: ПРАКТИЧНИ ЛОГОПЕДСКИ ИГРИ И ВЕЖБИ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Дете кое познава многу...

ПИШУВА: М-р Светлана Трнинкова логопед, ООУ „Ванчо Прке“ - Штип ♦♦♦♦♦♦♦ Што е целта и намената на овие игри и вежби? Просечна возрасна личност во својата секојдневна комуникација се служи со околу 3000 зборови, но вокабуларот-лексичкиот...

М-р Ивана Урдаревиќ: И раѓањето на братче или сестриче може да ја успори или...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед ♦♦♦♦♦♦♦ Социогена патологија на говорно-јазичната комуникација Под социогена патологија на говорно-јазична комуникација се подразбира состојба на успореност или задоцнетост во развојот на способноста на вербалната комуникација поради влијание на средината. Според Mysak...

Говорот на таткото поттикнува учење зборови кај бебето

Бебињата учат јазик и звуци и пред да се родат, благодарение на мајките кои разговараат со нив, додека се се уште во стомакот. Според истражувањата, новороденчето може да препознае гласови кои...

Како да збогатите речникот на детето

Доколку родителите спеат да создадат навика на своето дете повеќе да му зборуваат, истовремено создаваат и основа која ќе им помогне во усвојување на говорот и јазикот, сметаат стручњаците. Ова се седум...

Најнови вести

ПОРАЗУВАЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ: Дури 89 отсто од татковците ќе го игнорираат плачот на...

Научниците ги набљудувале навиките на 20 илјади вработени родители со мали деца за да откријат што точно се случува за време на познатата и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна мрзлива солена пита

Потребно: За тестото: 260 мл вода 50 мл масло 10 гр прашок за печиво 1 лажичка шеќер 1/2 лажичка сол 240 гр брашно За полнење: ...

ЗОШТО ИМАМ СТРАШНА ГЛАВОБОЛКА ПО ПОРОДУВАЊЕТО, НИКОГАШ НЕ СУМ ГО ИМАЛА ТОЈ ПРОБЛЕМ: 11...

По породувањето, жените забележуваат одредени промени во своето тело, а многу мајки почесто доживуваат главоболки. Зошто се случува ова и што да направите во...

Што може да му се случи на детето ако спие со отворена уста?

На некои родители им е слатко кога нивните деца спијат мирно со отворена уста. Меѓутоа, дишењето на уста кај децата не е толку безопасно...

ЗИМСКИ БОЛЕСТИ КАЈ ДЕЦАТА: Дали можете да ја забележите разликата помеѓу РСВ, стрептокока А,...

Да, дефинитивно ова е тој период од годината кога се чини дека сите кашлаат, киваат и шмркаат. А како што наближуваат божиќните и новогодишните празници,...

ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ПЛАШИ ОД ЗАБАР? Со овие совети, прегледот ќе биде попријатен и...

Сите деца се различни, но на повеќето одењето на стоматолог им е заеднички страв. Постојат начини како првата посета на стоматолог да ја направите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...
error: