дома тагови родилна тежина

Ознака: родилна тежина

ОСУМ ПЕДИЈАТРИСКИ ПРЕПОРАКИ ЗА ПРВИТЕ 1000 ДЕНА ОД ЖИВОТОТ НА ДЕТЕТО

Првите 1000 дена од животот на детето се „критичен период на можности и исходи“, се вели во соопштението на Филипинското педијатриско здружение (PPS), а пренесува „Смарт парентинг“. Тие објавија препораки кои...

БЕЗ ПАНИКА: На бебињата им треба време да се вратат на нивната родилна тежина

Речиси сите новороденчиња во првите неколку дена по раѓањето губат дел од родилната тежина, без разлика дали се хранат со формула или мајчино млеко. Многу неонатолози очекуваат бебињата да ја вратат...

КАКО ПРЕДВРЕМЕНОТО ПОРОДУВАЊЕ ВЛИЈАЕ НА РАЗВОЈОТ НА МОЗОКОТ: Родилната тежина може да помогне да...

Ако бебето се роди пред предвидениот термин на породување, односно 40 недели, неговите органи не се целосно развиени и не е подготвено за самостоен живот. Покрај овие проблеми, ново прашање е...

КАКО ДА ЗНАМ ДАЛИ ИМАМ ДОВОЛНО МЛЕКО? Следете ги овие промени во однесувањето и...

Голем број мајки престануваат да дојат и велат: „Немам млеко“ или „Млекото ми беше ретко, недобро и наеднаш престана!“, „Детето ми е гладно и плаче“. Меѓутоа, заклучокот дека немаат доволно млеко...

БЕБИЊАТА СО МАЛА РОДИЛНА ТЕЖИНА ИЛИ ПРЕДВРЕМЕ РОДЕНИ СЕ ИЗЛОЖЕНИ НА ЗГОЛЕМЕН РИЗИК: Три...

Најчестиот тип на анемија кај луѓето е анемија предизвикана од недостаток на железо. Како што објаснуваат лекарите, црвените крвни зрнца играат важна улога во одржувањето на нашето целокупно здравје. Тие помагаат да...

Имате ли ризик од предвремено породување?

Секое породување, независно од родилната тежна, кое следи пред наврешени 37 гестациски недели се смета за предвремено породување. Долната граница на траење на бременоста чие завршување смее да се смета за...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со други зборови, она што сите тие љубопитни...

ДИЛЕМА НА МАЈКИТЕ: Треба ли да го будите бебето за да го нахраните или...

Новороденче, во просек спие околу 16 часа дневно, но кај некои бебиња сонот може да трае помеѓу 18 до 20 часа, па и повеќе. Ако бебето често е поспано, се прашувате...

Кога постои опасност од предвремено породување

Секое породување, независно од породилната тежина, кое следи пред навршени 37 гестациски недели е предвремено породување. Долната граница на траење на бременоста чие завршување смее да се смета за породување, објаснуваат...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: КОВИД-19 може да има долгорочно влијание и на бебињата кои во време...

Иако долгорочните ефекти на КОВИД-19 на доенчињата допрва треба да се видат, стручњаците од две медицински школи во Јужна Калифорнија некои заклучоци ги извлекуваат од податоците за последиците од пандемијата на...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: