дома тагови родилна тежина

Ознака: родилна тежина

КАКО ДА ЗНАМ ДАЛИ ИМАМ ДОВОЛНО МЛЕКО? Следете ги овие промени во однесувањето и...

Голем број мајки престануваат да дојат и велат: „Немам млеко“ или „Млекото ми беше ретко, недобро и наеднаш престана!“, „Детето ми е гладно и плаче“. Меѓутоа, заклучокот дека немаат доволно млеко...

БЕБИЊАТА СО МАЛА РОДИЛНА ТЕЖИНА ИЛИ ПРЕДВРЕМЕ РОДЕНИ СЕ ИЗЛОЖЕНИ НА ЗГОЛЕМЕН РИЗИК: Три...

Најчестиот тип на анемија кај луѓето е анемија предизвикана од недостаток на железо. Како што објаснуваат лекарите, црвените крвни зрнца играат важна улога во одржувањето на нашето целокупно здравје. Тие помагаат да...

Имате ли ризик од предвремено породување?

Секое породување, независно од родилната тежна, кое следи пред наврешени 37 гестациски недели се смета за предвремено породување. Долната граница на траење на бременоста чие завршување смее да се смета за...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со други зборови, она што сите тие љубопитни...

ДИЛЕМА НА МАЈКИТЕ: Треба ли да го будите бебето за да го нахраните или...

Новороденче, во просек спие околу 16 часа дневно, но кај некои бебиња сонот може да трае помеѓу 18 до 20 часа, па и повеќе. Ако бебето често е поспано, се прашувате...

Кога постои опасност од предвремено породување

Секое породување, независно од породилната тежина, кое следи пред навршени 37 гестациски недели е предвремено породување. Долната граница на траење на бременоста чие завршување смее да се смета за породување, објаснуваат...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: КОВИД-19 може да има долгорочно влијание и на бебињата кои во време...

Иако долгорочните ефекти на КОВИД-19 на доенчињата допрва треба да се видат, стручњаците од две медицински школи во Јужна Калифорнија некои заклучоци ги извлекуваат од податоците за последиците од пандемијата на...

Научен доказ зошто трудниците треба почесто да дремат

Дури и ако не сте личност која сака да преспие или предреме преку ден, тоа во бременоста знае да се промени, особено во текот на третото тромесечје кога бремените жени чувствуваат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето, вели д-р Давид Хил. Но, додека родилната тежина е “пристоен“ барометар на здравјето,...

Проблемот се појавува веднаш по раѓањето: Откриена најчестата причина за неплодност кај мажите

Истражување кое е спроведено во Велика Британија покажува дека еден од седум хетеросексуални парови има проблеми со добивањето дете. Во таквите ситуации, фокусот на лекување најчесто е репродуктивното здравје на жената,...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: