дома тагови совети

Ознака: совети

ДЕВЕТ СОВЕТИ: Како на детето да му кажете НЕ

Многу е тешко да се дисциплинира дете. Понекогаш може да биде емотивно. Родителот сака да види насмевка на лицето на своето дете, а не мрштење, солзи и страшни изливи на бес....

Психолозите советуваат: Кога и како треба да му ја откриете на детето вистината за...

Многу родители имаат проблем да му откријат на своето дете дека Дедо Мраз всушност не постои и дека ирвасите и магичните кочии кои летаат на небото се само сјајна бајка од...

Девет практични совети за олеснување на ноќниот подој

Колку и да сте се подготвувале на тоа, првите денови на доење секогаш претставуваат шок за мајката. Бебето не знае колку е часот, а вие секогаш морате да бидете тука за...

Како бебето да го научите да пие од чаша?

Кога детето ќе наполни една година, време е да почне да пие од чаша или шолја, наместо од шише. Пред се не треба да се земе обична чаша, туку користете со клун,...

Бременост: Болки во грбот

Повеќе од половина трудници чувствуваат болка во грбот во одреден стадиум на бременоста. Постојат две главни причини за појава на болки во грбот за време на бременоста. Во подготовката за породувањето,...

Помогнете му на детето да го засака читањето

Скапоцен подарок на живот кој родителите можат да го пренесат на своите деца е љубовта кон книгата и читањето.  Ова се пет едноставни совети како тоа да го постигнете. Секоја вечер одвојте...

Заморот во бременоста – можен аларм за анемија 

Заморот е нормална појава во бременоста. Особено во првото и третото тромесечје, кога вашето тело произведува нови хормони, односно го подготвува телото за породување. Во почетокот на бременоста, телото произведува повеќе од...

Деца и екрани: Дали е време за дигитален детокс?

Просечно дете поминува седум часа на ден гледајќи во екран, било да станува збор за компјутер, мобилен телефон, таблет или телевизија. Станува збор за многу долго време, со оглед дека препорачаното...

Најнови вести

Зошто не е добро да ги лажете децата: Што е дозволено, а што не...

Но, според психотерапевтите, тенка е границата во “боењето на вистината“ и ублажувањето од една страна, и лажењето од друга. “Лажењето е неприфатливо и секако неисплатливо,...

Дали бебето мора да подригне по оброкот?

Откако ќе стигне во семејството, мајките добиваат многу совети во врска со негата и исхраната на бебето. Еден од нив е дека по секој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од рерна

Потребно: ½ шолја млеко ½ шолја брашно 2 јајца 2 лажици шеќер ½ ванилин шеќер 2 лажици путер За сервирање: Шеќер во прав, џем,...

Доколку жената неуспешно се обидува да забремени повеќе од 12 месеци, има нередовни менструални...

Од 25 до 31 мај се одбележува 12. Меѓународна недела за подигнување на свесноста за здравјето на тироидната жлезда. Здравјето на тироидната жлезда е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Обичен“ колач со јагоди

Потребно: 2 јајца 1 шолја шеќер 1 шолја кисела павлака ½ шолја масло 1 ванилин шеќер 2 шолји брашно 1 прашок за печиво 15...

COVID-19. Јапонските педијатри алармираат: Опасно е деца под две години да носат маски за...

Децата помлади од две години не треба да носат маски за лице затоа што намалената можност за дишење може да го зголеми ризикот од...

Долготрајната главоболка кај детето може да биде знак за опасна болест

Главоболките во детската возраст се јавуваат релативно често. Најчесто се работи за безопасен симптом кој се јавува во состав на воспаление на дишните патишта...

КОРОНАВИРУС И ОНЛАЈН-НАСТАВА: Може ли замената на книгата со екрани да влијае на видот...

Книгите се заменија со ТВ екрани, интернет платформите станаа тетратки и учебници, а домашните задачи се преселија на Вибер групите. На кој начин ваквото следење...

Нова студија: Пациентите со коронавирус не се заразни по 11. ден од болеста дури...

♦♦♦♦♦♦♦ Пациентите со коронавирус не можат да заразат други лица после 11. ден од болеста дури и ако нивниот тест направен на 12. ден е...

Потрага по лек против COVID-19: Зошто бројот на Т-клетките во крвта на пациентите е...

♦♦♦♦♦♦♦ Британските научници почнаа со тестирање на третман за кој се надеваат дека може да помогне во сузбивање на најтешките последици од инфекцијата со Ковид-19...

Зошто детето гризе и како да го решите овој проблем

Децата од најрана возраст сакаат да ставаат во уста се што ќе дофатат. На овој начин тие се обидуваат да ја научат својата околина....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежително смути +12м.

Потребно: 1/2 банана 1/2 авокадо 1 јаболко (излупено и исечкано) Сок од 1/2 лимон 1 лажица мед Мраз по желба Подготовка: Ставете го сите...

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на...

Каква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од првиот ден на пандемијата. Во светот спроведени се само...

ГАВИ: Ако имаме среќа, ќе ги имаме првите индикации за ефикасноста на вакцината против...

Првите индикации за ефикасноста на потенцијалната вакцина против коронавирус се можни наесен, изјави Сет Беркли, извршен директор на меѓународната алијанса за вакцини ГАВИ, за...

Д-р сци. Александар Сајковски: ВРЕМЕ Е ЗА ГРАДИНКА: Негувајте го имунитетот на вашето дете

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  Како што веќе пишувавме, актуелната пандемија со Covid-19 доведе до бројни дилеми и непознаници во професионалната медицинска јавност, но...
error: