дома тагови Велика Британија

Ознака: Велика Британија

Британските експерти препорачаа вакцинирање против Ковид-19 на деца на возраст од 12 до 15...

Главните британски медицински советници препорачаа децата на возраст од 12 до 15 години да ја примат првата доза на вакцината против Ковид-19, а како причина го наведоа полесното одржување на школската...

Индискиот сој прави проблеми: Велика Британија е веројатно на почетокот на третиот бран на...

Член на научниот совет на британската влада вчера изјави дека го гледа почетокот на третиот бран на инфекција со Ковид-19 како резултат на ширењето на индискиот сој на коронавирус. Веројатно ќе биде...

Уште еден нов, НАЈНОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУС откриен во Велика Британија: Уште полесно се...

„Овој нов сој нè загрижува многу бидејќи уште полесно се пренесува и се чини дека мутирал понатаму во споредба со (првиот) новиот сој што беше откриен порано“, рече министерот, а пренесува...

Идентификуван нов сој на коронавирус

Министерот за здравство на Велика Британија Мет Хенкок изјави дека најмалку 60 локални управи во Англија забележале инфекции со коронавирус предизвикани од нов сој на коронавирус. Министерот за здравство исто така рече...

Трудниците и оние кои се обидуваат да добијат бебе НЕ СМЕАТ да се вакцинираат...

Нема докази за несакани ефекти, но исто така во моментот нема ни докази за безбедноста на вакцината затоа што бремените жени, како што е вообичаено, биле исклучени од сите испитувања за...

Вакцината против COVID-19 пристигна во Велика Британија

Вакцината против коронавирус пристигна денеска во Велика Британија, објавија британските медиуми. Првичните дози на вакцината беа транспортирани директно од фабриката на „Фајзер“ во Белгија, а се испорачани со камиони попладнево, пренесува „Скај...

Вакцина против COVID-19: Нема да се вакцинираат помлади од 18 години

Вакцината е наменета само за возрасни, лица постари од педесет години, здравствени работници и персонал во домовите за стари и изнемоштени лица Шефицата на работната група на британската Влада за пронаоѓање вакцина...

Студија во „British Medical Journal“: Ниту едно здраво дете не починало од COVID-19

Шест деца починале, но сите имале други сериозни здравствени проблеми како што се рак или церебрална парализа кога биле нападнати од COVID-19 Здравите деца не умираат од коронавирус и само оние кои...

Мажите кои го победиле COVID-19 се подобри донатори на конвалесцентна плазма, тврдат експертите во...

Мажите создаваат повеќе Covid-19 антитела од жените и се подобри донатори на конвалесцентна плазма, открива најновото британско истражување. Лицата кои го победиле коронавирусот се повикани да даруваат крв, како дел од големото...

КОВИД-19: Коронавирусот може да биде фатален за луѓе со деменција и срцеви заболувања

Во 90 проценти од случаите на луѓе кои починале откако заболеле од Ковид-19, болест предизвикана од коронавирус, имале и некоја друга болест, покажуваат податоците на британскиот здравствен систем. Станува збор за...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: