Вакцината против COVID-19 пристигна во Велика Британија

Вакцината на Pfizer и BioNTech, која беше одобренa од регулаторот за лекови во Велика Британија во средата, ќе започне да се дистрибуира следната недела. Првичните дози пристигнаа во Велика Британија попладнево

Велика Британија стана првата земја во светот што даде зелено светло за вакцината

Вакцината против коронавирус пристигна денеска во Велика Британија, објавија британските медиуми.

Првичните дози на вакцината беа транспортирани директно од фабриката на „Фајзер“ во Белгија, а се испорачани со камиони попладнево, пренесува „Скај Њуз“

Вакцината на Pfizer и BioNTech, која беше одобрена од страна на регулаторот за лекови во Велика Британија во средата, ќе започне да се дистрибуира низ земјата следната недела.

Велика Британија стана првата земја во светот што даде зелено светло за вакцината.