дома тагови жолтица

Ознака: жолтица

БЕЗ ПАНИКА: На бебињата им треба време да се вратат на нивната родилна тежина

Речиси сите новороденчиња во првите неколку дена по раѓањето губат дел од родилната тежина, без разлика дали се хранат со формула или мајчино млеко. Многу неонатолози очекуваат бебињата да ја вратат...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена билирубин. Прочитајте ги одговорите на некои вообичаени...

Како да препознаете воспаление на мочниот меур кај децата

Воспалението на мочниот меур е една од најчестите инфекции на мочниот меур, кое во повеќето случаи е предизвикана од бактерии. Знаците на воспаление на мочниот меур кај децата се многу различни...

КАКО СЕ ПРЕНЕСУВА И КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА ВИРУСОТ НА КОНГО-КРИМСКА ХЕМОРАГИЧНА ТРЕСКА: Почетокот...

Дваесет и седумгодишна жена од с. Кучица, Штип трагично го загуби својот живот откако била касната од крлеж, а неколку дена подоцна пројавила и симптоми по што била хоспитализирана, но поради...

Не е добро да се претерува: Кожата на шестгодишно момче пожолтела затоа што јадело...

Убедувањето на вашите деца да јадат овошје и зеленчук е еден од најтешките делови од родителството. Но не и за Шарлот Траверс. Нејзиниот шестгодишен син Томас апсолутно сака да јаде портокали...

ПЕДИЈАТРИТЕ СОВЕТУВААТ: Што е најважно во првите денови со новороденчето

Нормално е секој родител, колку и да мисли дека е подготвен, да почувствува доза на страв и вознемиреност кога бебето ќе дојде дома од болница. Истото важи и за мајката и...

Апликацијата за дијагностицирање жолтица кај новороденчиња може да спаси животи

Мобилна апликација за дијагностицирање на тешка жолтица кај новороденчиња може да спаси бројни животи во сиромашните делови во светот, покажуваат резултати од нова студија. Во студијата, коавторство на истражувачи од UCL и...

Прв случај на мистериозниот хепатитис кај децата во соседството: Ова се ДВАТА НАЈЧЕСТИ СИМПТОМИ...

Во тек се испитувањата на дете сместено во болница во Белград за кое постои сомневање дека има акутен хепатитис од непознато потекло кои ќе покажат дали во Србија пристигнал аденовирусот, кој...

БОЈА НА БЕБЕШКАТА СТОЛИЦА: Што е нормална столица, а кога е време за посета...

Столицата на доенчињата ја менува бојата и конзистентноста во првите неколку денови, недели и месеци од животот, а широката палета на бои е нормална. Научете како да ја препознавате нездравата боја...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЖОЛТИЦА КАЈ БЕБЕ: Промени не се јавуваат само на кожата, а...

Кога бебето има жолтица, кожата станува жолта. До ова доаѓа поради билирубинот, супстанца што се наоѓа во крвта. Црниот дроб е органот преку кој се исфрла вишокот билирубин, но кај бебеињата, бидејчи...

Најнови вести

Истражување открило зошто некои жени се здебелуваат по бременоста

Зголемувањето на килограмите по бременоста отсекогаш било предмет на бројни дискусии, но заклучоците од таа дискусија досега беа без научни одговори и потврди. Ако...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во ароматичен сос

Потребно:  600 гр пилешко месо 1 виолетов кромид 2 лажици брашно 2 зеленчукови коцки за супа Црн пипер Сол 2 лажички мелена слатка пиперка ...

10 РАБОТИ КОИ ДЕЦАТА НЕСВЕСНО ГИ УЧАТ ОД ВАС: Внимавајте на вашето однесување во...

Додека се трудиме да ги воспитуваме децата на најдобар можен начин, им објаснуваме што и како треба да прават, забораваме дека тие всушност најмногу...

9 НЕОЧЕКУВАНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНСКИТЕ АЛЕРГИИ: Не се само кивањето и црвените очи, лекарите...

Со пролетта, многумина посегнуваат по хартиените марамчиња поради сезонските алергии, а експерт открива и некои многу неочекувани симптоми на сезонските алергии. Тревата и поленот за...

ОВЧИТЕ СИПАНИЦИ ВО ВРВОТ НА НАЈПРИЈАВУВАНИ АКУТНИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА: Болеста започнува ненадејно со покачена...

Според податоците на Институтот за јавно здравје на РСМ, во текот на март најчесто регистрирано акутно заразно заболување се овчите сипаници со вкупно 825...

Татковците денес поминуваат седум пати повеќе време со своите деца отколку пред 40 години...

Вработените татковци поминуваат во просек по 35 минути со своите деца секој ден, додека во 70-тите имале само пет минути за нив, утврдила заедничка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен колач со пишкоти

Потребно: 2 кутии пишкоти 250 мл млеко За кремот: 100 гр маргарин 100 гр шеќер во прав 3-4 чаши кисела павлака 500 мл слатка...

Кога детето ќе се врати од училиште, поставете му ги овие прашања

Комуникацијата помеѓу родителите и децата е клучна за нивниот однос, но понекогаш може да биде предизвик, особено во ситуации кога децата се уморни после...

ИГНОРИРАЊЕТО Е ЕДНА ОД НАЈЛОШИТЕ КАЗНИ: Родителот никогаш не смее да му го прави...

Доц. д-р. Томислав Франиќ, специјалист по детска и адолесцентна психијатрија, смета дека игнорирањето е однесување кое родителите никогаш не треба да го користат, бидејќи...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Кога детето има потреба од движење

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед Ј.З.У. Центар за рехабилитација на патологија на вербална комуникација ♦♦♦♦♦♦♦ Секое дете има потреба да се движи. Продолжената имобилност вродува...

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...
error: