ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Доаѓа зима, а постуденото време не треба да ве спречи да поминете малку време во прошетка со вашето бебе. Престојот на свеж воздух е од корист и за бебињата и за мајките, но сепак има некои работи на кои треба да обрнете внимание.

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот ден-ноќ, а често ја смирува нервозата, сметаат педијатрите.

Кога температурата ќе падне под нулата, не треба да го вадите вашето бебе, освен за брзи одења до автомобилот. Но, кога температурата е над нулата, треба да бидете внимателни бидејќи студениот ветер може да биде штетен за новороденчето. Имено, доенчињата сè уште немаат способност сами да ја регулираат својата телесна температура, па изложеноста на студени елементи, како што е засилен ветер, сведете ја на неколку минути, а играњето во снег оставете го додека децата не пораснат малку.

Доенчињата губат топлина побрзо од возрасните, а колку се помлади толку потешко се справуваат со настинката. Мало бебе ја нема потребната телесна маса за да се загрее откако неговото тело ќе се олади.

Како на детето да му биде топло и да ужива во прошетка?

  • Облечете го вашето бебе во слоеви. Облекувањето на вашето дете во слоеви ви овозможува да се прилагодите на неговите потреби. Долниот слој може да биде до телото, како хулахопки и боди. Освен тоа, можете да ставите уште еден слој панталони и маица со долги ракави. На крајот, облечете јакна, капа, ракавици и топли волнени чорапи за да ги задржите рацете и нозете топли.
  • Во автомобил, на бебето задолжително соблечете му ја јакната. Зошто? Ако детето носи јакна, мора да ги олабавите сигурносните појаси за да го сместите детето во седиште, што влијае на безбедноста на бебето. Алтернативно, можете да користите ќебе, а потоа да го тргнете откако автомобилот ќе се загрее, за детето да не се прегрее. Можете исто така да го загреете автомобилот претходно за да му биде удобно на бебето.
  • Ако надвор не е премногу студено, облечете го вашето бебе во зимска јакна, капа што му ги покрива ушите, ракавици и ќебе за количка. Проверувајте го бебето. Ако лицето му стане црвено, кожата топла и е нервозно, веројатно е прегреано. Ако е нервозно и со насолзени очи, а кожата му е ладна на допир, бебето веројатно не е доволно добро завиткано.
  • Внимавајте на знаците за предупредување. Ако вашето бебе почне да трепери или неговите екстремитети – рацете, стапалата и лицето – се ладни и црвени или бледи и тврди, веднаш внесете го во затворен простор.

Ако се случи да образите и рацете на вашето бебе се многу ладни, не го тријте ладното место за да го загреете, бидејќи тоа може дополнително да ја оштети кожата. Наместо тоа, нежно загрејте ја кожата со топли крпи, а потоа облечете топла и сува облека. Ако состојбата не се подобри во рок од неколку минути, јавете се кај вашиот лекар. Други знаци дека вашето дете настинало и дека му е потребна медицинска помош се летаргија, не реагирање и сини усни или лице.