дома тагови заштита

Ознака: заштита

ЗАШТИТА ОД ВИРУСИ: Овошје и зеленчук за подобар детски имунитет (2)

Потрудете се детето да внесува многу овошје и зеленчук. Оваа храна ги содржи сите состојки кои можат да ја подобрат отпорноста на организмот. Намирниците богати со бета каротен, како морков, спанаќ, тиква,...

Доењето ја чува мајката од мозочен удар

Резултати од студија во која учествувале над 80.000 жени, покажуваат дека доењето може кај мајката да го намали ризикот од развој на мозочен удар подоцна во животот. Имено, жените кои доеле...

Три најчести аномалии на постелката

Освен што ја чува бременоста, ги регулира хормоните, го насочува развојот на плодот и го штити детето од надворешните негативни влијанија, а го обезбедува и со хранливи состојки и кислород, постелката...

Сончање во бременоста. На што трудниците треба да внимаваат?

Сончевите зраци се извор на живот и тоа е причината зошто не треба да ги гледаме како непријател. Сонцето на телото му обезбедува витамин Д, не прави среќни и задоволни. Неговата...

Доењето може да спречи развој на егзема кај децата

Децата кои биле исклучиво доени во првите неколку месеци од животот, имале помала веројатност дека ќе развијат хронично заболување на кожата познато како дерматитис или егзема. За оваа студија, истражувачите анализирале...

Психолозите откриваат причини зошто детето би сакало да проба цигара

Дали вашето дете ќе почне да пуши, зависи од низа причини, а вие сами нема да можете да спречите да пробаат цигара. Но, според психолозите, некои од стратегиите може да ја...

Направете природно средство против комарци за деца

На пазарот денес постојат многу репеленти против комарци, но кај родителите секогаш постои загриженост дека може да се загрози здравјето на детето од причина што децата рацете ги ставаат во уста,...

Дали смеам да се сончам во бременоста?

Во бременоста се менува хормонот меланин што предизвикува  потемнување на кожата. Тоа најчесто се манифестира на брадавиците, стомакот, а понекогаш и на лицето. Со оглед дека некои од овие промени на...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: КОЖАТА Е СТАРО ЗЛОПАМТИЛО – Како правилно да го заштитите...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ 10 ПРАВИЛА ЗА ЗАШТИТА НА ДЕЦАТА ОД СОНЦЕ НА ПЛАЖА Правило 1. Верувам дека веќе сите знаат, но јас сепак ќе кажам: Одбегнувајте да го изложувате детето на директна...

Намирници кои ги штитат детските бели дробови

Со правилна исхрана, може да се спречат одредени негативни влијанија врз белите дробови на децата, кои доаѓаат како последица на живеењето во големи и загадени градови. Зелката, брокулата, морковот, портокалот, јаболката,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од сливи и ориз +6м.

Потребно: 3-4 сливи 200мл вода 2 лажици ориз Подготовка: Ставете го оризот да се вари. Кога ќе биде речиси готов, додадете ги измиените и излупени...

Како да препознаете дали вашето бебе е алергично?

Иако постои верување дека децата помлади од две години не може да имаат алергиска реакција, бидејќи не се доволно изложени на алергени, востановено е...

Најчести дилеми по породувањето

Без разлика на начинот на породувањето, вагиналното крварење е нормална појава, бидејќи од матката се отфрлаат остатокот од крвта и епител. Бојата на почетокот...

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Да не се става детето во дубаче, опасно е и нема никаква...

♦♦♦♦♦♦♦ Американската академија на педијатри (ААП) повикa на забрана за користење на дубачиња за деца поради многубројните повреди и повеќе од 30 смртни случаи од...

Зошто децата имаат омилено ќебенце или играчка?

Повеќето луѓе играчките и ќебенцата ги поврзуваат со зборовите како “детско“ и “незрело“, но ако вашето дете е опседнато со играчка или ќебе, попознати...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од цвекло и компир +8м.

Потребно: 1 свежо цвекло 2 компира (средна големина) Подготовка: Измијте го цвеклото и ставете го во вода да се свари. Цвеклото варете го со...

Три нови заклучоци на психолозите кои секој родител треба да ги знае

Грижата на секој родител за децата е огромна, но тоа не значи дека знаеме се за тоа како да одгледаме успешно и среќно дете....

Најчести грешки кои родителите ги прават во исхраната на детето

Ако сте еден од оние родители кој сака неговото дете да јаде здрава храна и да има балансирана исхрана, мора да знаете дека тоа...

Д-р сци. Александар Сајковски: Возвраќањето на нормалниот микробиот ја смирува болеста или превенира појава...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Продукција на метаболити кои промовираат позитивен здравствен ефект Во претходниот дел од серијалот за антимикробната и имунодулаторната функција и ефекти на...

Студија покажала во кое време најлесно се забременува

Ново истражување на Универзитетската болница во Цирих открило дека постои “најдобро“ време за зачнување. “Квалитетот на спермата на мажот се менува во зависност од периодот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од брокула и морков +8м.

Потребно: 4-5 цветови брокула 2 исечкани моркова 1 поголем компир, исечкан 1 лажица маслиново масло Подготовка: Во тенџерче ставете го прво морковот. За 10 минути...

Измолзување мајчино млеко – како, кога и колку?

На почетокот за новите мајки, доењето може да биде многу стресно. Како да намести, кога и колку долго трае подојот, дали и кога да...

Ви се чини дека детето е постојано болно? Ова се симптоми на вирусни инфекции

Често ви се чини дека вашето дете постојано е болно, особено во период од годината кој родителите го нарекуваат сезона на вируси. Носе кое...

Д-р Емилија Димитрова: РОТАВИРУС – Најранлива категорија се децата на возраст од 4 до...

  ПИШУВА: Д-р Емилија Димитрова, доктор по општа медицина  ♦♦♦♦♦♦♦ Ротавирусот ширум светот претставува причинител број 1 за вирусен гастроентероколит Станува збор за РНА вирус, од фамилијата Reoviridae. Примарно ги...

Раѓањето на дете неочекувано го менува мозокот, но и телото на таткото

Хормоналните промени, стрес и неочекувани телесни промени – тоа е она што бременоста и раѓањето на детето носат во животот на мајката. Се верува...
error: