РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен сладолед од банана и чоколадо

Сладоледите подготвени дома се се попопуларни, а децата особени ги сакаат варијантите направени со замрзната банана, т.н. nice cream. Ова е еден одличен рецепт за чоколаден сладолед во кој ќе може да уживаат и децата кои не консумираат млечни производи и јајца.

Потребно:

За 4 лица

  • 3 зрели банани
  • ½ конзерва кокосово млеко (200мл)
  • 2 лажици какао
  • 1 лажица мед (може и без)
  • ½ лажичка цимет или ванила
  • 2 лажици намаз од јаткасти плодови по избор

Подготовка: Еден ден претходно или најмалку четири часа порано замрзнете ги бананите. Во блендер ставете ги замрзнатите банани, оладеното кокосово млеко, потоа намазот од кикирикик, бадеми, ореви, во зависнот што сакате. Додадете го какаото, па медот и избраниот зачин (цимет или ванила). Сите состојки изблендирајте ги и ќе добиете замрзнат крем кој е најдобро веднаш да се јаде. Овој десерт може да го сервирате со мелени јаткасти плодови или бобинки. Добар апетит!