РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Макарони со сос од јаболка и морков 8+

Макароните на бебињата им се воведуваат по осмиот месец. Зависно од алергијата и толеранцијата на глутен, треба да биде и вашиот извор на тестенини. Макароните нудат можност за многу комбинации, а ова е предлог за една блага.

Потребно:

  • 1 шака макарони (по избор)
  • 1 морков
  • 1 јаболка
  • Цимет
  • Маслиново масло

Подготовка: Јаболката и морковот излупете ги и исечкајте ги на коцки. Ставете вода да врие, додадете неколку капки маслиново масло и веднаш додадете го морковот. Кога водата ќе почне да врие додадете гии макароните. Зависно од изборот, варете ги помеѓу 6-14 минути. Пет минути пред да бидат готови макароните, ставете ја и јаболката. Кога се ќе биде сварено, исцедете ги состојките и се заедно изблендирајте, со малку цимет. Миксирајте додека не добиете едноличнаа каша која ќе има текстура на макарони.

 

Доколку овој оброк го подготвувате за постаро дете или за бебе кое веќе џвака, може да користите помали макарони, или пак да ги исечете на четвртинки, а сосот ќе го подготвите одделно.