дома тагови осум месеци

Ознака: осум месеци

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова витаминска кашичка +8м.

Потребно: 3-4 цвета брокула ½ авокадо ½ тиквица 2 тркалца праз 1 жолчка Подготовка: Сварете го јајцето, но да биде тврдо варено. Зеленчукот, освен авокадото убаво сварете го. Кога ќе биде готов,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвена беби кашичка +8м.

Потребно: 1/2 свежо цвекло 1 компир 30гр мисиркино бело месо 1/2 лажица маслиново масло Подготовка: Измијте го цвеклото и ставете го во вода да се свари. Цвеклото варете го со кора,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Спанаќ чорба +8м.

Потребно: 1 компр (средна големина) 200гр спанаќ 3 моркова 100мл млеко (мајчино или кравјо млеко, или млечна формула) Подготовка: Спанаќот се става во вода што врие да се вари околу пет минути....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Телешки беби гулаш +8м.

Потребно: 50гр телешко месо 1 компир 1/2 тиквичка 1 мала шолја грашок 1 морков 1/2 кромид (помало парче) Подготовка: Кромидот заедно со морковот изрендајте ги и ставете ги во мал сад со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Просо со тиква +8м.

Потребно: 3 лажици просо ½ круг тиква 1 лажичка павлака и малку јогурт Подготовка: Во малку водата сварете го просото и тиквата. Кога се ќе биде зварено, додадете малку павлака и јогурт...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Телешка кашичка со цвекло и батат +8м.

Потребно: 40гр телешко месо ½ цвекло (помало) 1 сладок компир (батат) 1 морков Подготовка: Месото исечкајте го на помали парченца, ставете го во тенџере со вода. Кога ќе почне да врие,...

ДОХРАНА КАЈ БЕБЕ: Мени од 8. до 10. месец

Вашето бебе од осум до 10 месеци може да лази и да се обиде да се подигне. Во тој период тоа можеби и не е премногу заинтересирано за храна. Може да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рибја супа +8м.

Потребно: 20гр морков 5гр црвен кромид 1 лажичка маслиново масло 2 лажици ориз 100гр бела риба Подготовка: Зелечнукот ставете го да се вари во жешка вода со маслиново масло. Кога ќе омекне,...

ДОХРАНА КАЈ БЕБЕТО: Мени за бебе од 6. до 8. месец

Доколку вашето бебе има помеѓу шест и осум месеци и штотуку почнува со дохрана, започнете со процесот полека, подготвувајќи многу мали количини на било која храна која сте ја избрале за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Месна зеленчукова кашичка +8м.

Потребно: 80гр немасно телешко месо 1 морков ½ тиквица 1 цвет карфиол ½ компир Подготовка: Сварете го телешкото и по 15 минути додадете го исечканиот компир и морков. По 10 минути, ставете...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитерански модар патлиџан

Потребно: 4 модри патлиџани 400гр сечкани шампињони Мала чаша бело вино 2 лажици доматно пире 200гр рендан кашкавал Лук Мадонос 3-4 лажици маслиново масло ...

Знаци кои покажуваат дека имате дрско дете

Дрско, безобразно, тврдоглаво или роден лидер, се се тоа називи кои често го опишуваат однесувањето кај децата кои не го знаатсвоето место во семејството....

Три прашања кои треба да им ги поставите на децата пред спиење

Здравата комуникација е клуч за добро здравје и им овозможува на родителите да воспостават подобар и поквалитетн однос со своите деца. Затоа ви советуваме...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Потребно: 2 тиквици 2 парчиња пилешки гради 30гр кисела павлака 2 јајца 150гр кашкавал Сол Бибер Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги....

ПСИХОЛОГ СОВЕТУВА: Што никогаш не смеете да зборувате пред децата

Понекогаш се невидено тврдоглави и прават бројни нешта кои ве нервираат, но имајте предвид дека за децата секогаш пример се  родителите. Затоа внимавајте како...

ДОДЕКА СЕ ВОДИ РАСПРАВА ЗА ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ: Научниците дошле до сознание на која...

Додека стручњаците смислуваат кој е најбезбедниот начин за организирање на новата училишна година која треба да почне за три недели, постои страв дека враќањето...

Колку калории дневно троши мајката со доењето?

Одлуката за тоа дали жената ќе дои или не, е една од најважните кога ќе се породи. Со бројните предности за бебето, вклучувајќи помал...

Неговата приказна ја потресе земјава: Малиот Илче, дете со церебрална парализа и напуштено од...

Единаесетгодишниот Илче, дете со церебрална парализа, чија приказна ја потресе земјава, после десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести заминува во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пица ролат од готови кори

Потребно: 500гр готови кори 4 јајца 200мл јогурт 1 мала лажичка сол 1 мала лажичка прашок за печиво 100мл масло 4 лажици брашно Кечап ...

И гените може да влијаат на компликациите кај заболените од КОВИД-19

Висок крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраста се покажа дека се најчестите причини поради кои некои пациенти не го преживуваат КОВИД-19. Имено, се се...

РЕДОК ФЕНОМЕН: На скопска Гинекологија се роди бебе во “воден превез“

Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА СО COVID-19: CDC ги предупредува родителите да се подготват оваа есен за...

„Загрижени сме затоа што случаите на АФМ би можеле да останат непрепознаени среде пандемијата на коронавирус или родителите би можеле да се плашат да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...
error: