РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во сос од портокал

Вкусен рецепт за пилешко во сос, кој е хранлив и погоден за целото семејство.

Потребно (за 4 лица):

 • 4 парчиња пилешко филе

За мариндата:

 • 100мл сок од портокал
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 мала лажица сенф
 • 1 мала лажица мускатно оревче во прав
 • 1 мала лажица кари во прва
 • 1 мала лажица сув зачин
 • Бибер

За сосот:

 • 4 лажици пилека супа
 • Сосот од печењето и маринадата
 • 2 лажици пченкарно брашно

Подготовка: За маринадата: добро измешајте го сокот од портокал, маслиново масло, сенфот, мускатното оревче, карито, сувиот зачин и биберот. Пилешкото филе измијте го, ставете го во сад и прелијте го со маринадата, па оставете да се маринира најмлаку еден час. Маринираното пилешко ставете го во огноотпорен или керамички сад претходно премачкан со путер, и прелијте го со 2 лажици од маринадата во која стоело. Печете го пилешкото во претходно загреана рерна на 200 степени, околу 30 минути. За сосот: Сосот од месото префрлете го во помал сад, додадете ја преостаната маринада, пилешката супа и пченкарното брашно и варете се заедно на тивок оган со постојано мешање, додека не се згусне. Послужете со прилог по желба.