РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од зеленчук со жолчка

Овој рецепт за вкусен ручек е идеален избор за бебиња кои наполниле осум месеци и кај кои полека се воведува жолчката во исхраната.

Потребно:

  • Тиквичка
  • Цветови карфиол
  • Јајце

Подготовка: Сварете ја тиквичката, која претходно сте ја излупиле и од која сте ги отстраниле семките. Додадете ги цветовите карфиол. Кога зеленчукот ќе омекне, изгмечете го со вилушка или изблендирајте го. По желба, може да додадете и пченкарни снегулки. Густината се регулира со водата во која се варел зеленчукот. Јајцето нека биде тврдо варено, одвојте ја жолчката и половина од неа додадете ја во пирето од зеленчук. По првиот роденден на детето, ова јадење може да се подготви и со цело јајце, исто така тврдо варено, кое ќе го изрендате и ќе го додадете во варивото.