дома тагови тиквичка

Ознака: тиквичка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Фритата со праз, тиквица и сирење

Потребно (за 4 лица): 2 лажици маслиново масло 3 парчиња праз (исечкан само белиот дел) 2 тиквички (исечкани на тенки стапчиња) 1 чешне лук (ситно сечкан) 5 јајца 100гр ренадно сирење...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Три вида киноа со зеленчук

Потребно: Половина шака бела киноа Половина шака црвена киноа Половина шака црна киноа 1 тиквичка (исечкана на коцки) 1 компир (исчекан на коцки) 1 морков Нане Мајчина душица Подготовка: Излупете ги тиквицата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кељ со тиквичка, јаболка и ѓумбир 8+

Потребно: 1 тиквичка 1 јаболко 3 листови кељ Ѓумбир Подготовка: излупете ја тиквичката и исечкајте ја на коцки. Ставете да се вари заедно со ѓумбирот (се зема парче во големина на нокт)....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со зеленчук

Потребно: 130гр бело брашно 130гр интегрално брашно 1 кафена лажичка цимет ¼ кафена лажичка прашок за печиво 1 кафена лажичка сода бикарбона ¼ кафена лажичка сол 150гр шеќер 150гр растопен путер ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од зеленчук со жолчка

Потребно: Тиквичка Цветови карфиол Јајце Подготовка: Сварете ја тиквичката, која претходно сте ја излупиле и од која сте ги отстраниле семките. Додадете ги цветовите карфиол. Кога зеленчукот ќе омекне, изгмечете го со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Каша од тиквичка, јаболка и карфиол

Потребно: Неколку цветови карфиол, отсечени од стебленцата Една исчистена и исечкана јаболка Една помала исчистена и исечкана тиквичка Подготовка: Добро измијте го карфиолот по млаз ладна вода. Исечканата јаболка, тиквичка и карфиол ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички со пилешко

Состојки: 1 тиквичка средна големина 1 компир средна големина 1 морков Парче бело месо Лажица павлака Свеж зачин Подготовка: Излупете ја тиквичката, исечете ја на кругови, па кратко обарете ја во малку...

Најнови вести

Корисни стратегии кои ќе им помогнат на родителите да ги научат децата безбедно да...

Денес повеќето деца се активни на социјалните мрежи. Она што родителите можат да го направат е да ги научат своите деца како да ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлив појадок готов за 10 минути

Потребно: 1 шолја сварена киноа (ладна) 1/2 шолја боровинки 1 банана (исечена на кругови) 2 лажици путер од кикирики Бадемово млеко по желба Подготовка: Сварете ја киноата според упатството...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет едноставни начини да им покажеме на децата дека ги сакаме

Зборовите „те сакам“ не се секогаш единствениот начин да се изрази љубовта. Понекогаш делата зборуваат погласно од зборовите и создаваат подлабока врска и ги...

Фрази што може да му ги кажете на детето кога е луто и вознемирено

Децата ќе бидат вознемирени од различни ситуации додека растат. Некои ќе изгледаат оправдани за родителите, додека други можеби не. Сепак, без разлика дали се оправдани...

Малите деца го истражуваат светот ставајќи предмети во уста: КАКО ДА СПРЕЧИТЕ ДЕТЕТО ДА...

Децата, особено оние на возраст од 1 до 5 години, често ставаат предмети во устата. Ова е нормален дел од тоа како тие го...

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...
error: