дома тагови карфиол

Ознака: карфиол

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака со карфиол

Потребно: 1 главица карфиол Оцет 1 кромид 2 домата 400гр мелено месо Сол Бибер Црвен пипер Масло 1 лажица путер Кашкавал Подготовка: Карфиолот поделете го на цветови и ставете го во чинија...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Карфиол карбонара

Потребно: 500гр карфиол 1л вода 150гр пилешки гради 1 кромид 20гр путер За сосот: 300гр павлака 120гр пармезан 1 јајце Сол Бибер За наросување: 3 парчиња сланина 10гр млад кромид Подготовка: Карфиолот прелијте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково пире +8м.

Потребно: 1/2 шолја цвет од карфиол 1/2 шолја цвет од брокула 1 морков 2 лажички павлака Малку маслиново масло Подготовка: Морковот излупете го и исечкајте го на тркалца, па ставете го да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посни плескавици

Потребно: 2 главици карфиол 3 чешниња лук (иситнет) Шолја брашно 2 јајца 150гр кашкавал 1/3 шолја топла вода Лажичка свеж магдонос Сол Бибер Потребно: Карфиолот обарете го во вода додека не омекне, околу...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од карфиол +10м.

Потребно: 200гр цвет од карфиол 4 лажици млеко 1 лажичка путер Подготовка: Добро измиениот карфиол варете го во вода околу 10 минути. Кога ќе биде готов, оставете малку да се олади, додадете го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пилешка чорба со зеленчук

Потребно: 1 кромид 200-300гр пилешко месо 150гр брокула 150гр карфиол 2 моркова Зачини по вкус Подготовка: Исечкајте го кромидот и пилешкото месо. На малку масло динствувајте го кратко кромидот, па додадете го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од карфиол +7м.

Потребно: 150гр карфиол 1 морков 1 лажица грашок 1 јаболко 250мл вода Гранче магдонос Подготовка: Карфиолот убаво измијте го и исечкајте го. Истото направете го со морковот и со јаболкото. Се заедно...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зимско пире +7м.

Потребно: 1 компир 5-6 цвета карфиол 5-6 цвета брокула Подготовка: Компирот се лупи, ситно се сечка и се става во сад за готвење со малку вода. Кога ќе проврие, се додаваат карфиолот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од брокула и карфиол +7м.

Потребно: 1 компир 1 рака цветови брокула ½ рака цветови карфиол Подготовка: Излупете го компирот, исечкајте го на ситни коцки и ставете го да се вари со малку вода. Кога ќе...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зелено пире од карфиол и блитва +7м.

Потребно: 1 рака цветови карфиол 4 листа блитва Две лажици ориз 1 лажица маслиново масло Сварена жолчка (по 8. месец) Подготовка: Во малку вода сварете го оризот. Кога е полуготов, по 10 минути...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: