РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витаминска бомба

Оваа “витаминска бомба“ е одлична и за децата, но и за возрасните, а се препорачува и за бремените жени и новите мајки кои водат борба со недостаток на железо во крвта. Оваа комбинација е богата со влакна, железо, витамин А, магнезиум, калиум, калциум, витамин Ц, К, и Б6.

Потребно:

  • 1/3 цвекло
  • Половина од поголем морков или 1 млад морков
  • 1 средна јаболка
  • Мало парче ѓумбир
  • Сок од половина или цел портокал (во зависност колку е сочен протокалот)

Подготовка: Сите состојки се сечат на помали парчиња, портокалот се цеди и се заедно се блендира. Може и да се изренда.